Prezydent USA Joe Biden we wtorek po raz pierwszy oświadczył, że “rosyjska inwazja na Ukrainę jest w istocie ludobójstwem”.

Biden użył terminu “ludobójstwo” podczas wtorkowego przemówienia – zwraca uwagę agencja Reuters. “Tak, nazwałem to ludobójstwem ponieważ jest coraz bardziej oczywiste, że Putin po prostu próbuje zlikwidować samą ideę bycia Ukraińcem, a wskazujące na to dowody są coraz liczniejsze” – powiedział dziennikarzom po przemówieniu.

Podkreślił jednak, że ostateczna ocena należy od prawników.

Joe Biden wielokrotnie nazywał prezydenta Rosji Władimira Putina “zbrodniarzem wojennym”, ale we wtorek po raz pierwszy oskarżył Rosję o popełnienie “ludobójstwa” na Ukrainie – zwraca uwagę Reuters.

“Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinno to zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata” – stwierdził prezydent USA w czasie przemówienia w Menlo, w stanie Iowa.

Zobacz także: Andrzej Duda: zbrodnie Rosji na Ukrainie spełniają warunki ludobójstwa

Władze Ukrainy przekazały na początku kwietnia bieżącego roku, że siły ukraińskie zajęły cały obwód kijowski. Burmistrz wyzwolonej Buczy poinformował, że podczas miesięcznej okupacji przez armię rosyjską zginęło około 300 mieszkańców. Nagrania wykonane w mieście pokazują olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. Według strony ukraińskiej Rosjanie dokonywali arbitralnych egzekucji. Podobne zdarzenia miały mieć miejsce także w Irpieniu, Hostomlu, Borodziance i innych miejscowościach koło Kijowa.

Zobacz także: Francuscy żandarmi zbadają zbrodnie na Ukrainie

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply