Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier potwierdził doniesienia niemieckiej prasy o tym, że Wołodymyr Zełenski nie chce się z nim spotkać w Kijowie.

Steinmeier, który przebywa z wizytą w Polsce, powiedział dziennikarzom, że jego wizyta w Kijowie została uznana przez stronę ukraińską za “niepożądaną”. Prezydent Niemiec chciał odwiedzić ukraińską stolicę w środę.

„Wspólnie z prezydentami Łotwy, Litwy i Estonii chcieliśmy pojechać do Kijowa, aby wysłać silny sygnał europejskiej solidarności z Ukrainą. Byłem gotowy. Ale oczywiście trzeba powiedzieć, że Kijów tego nie chciał” – powiedział prezydent Niemiec cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Wcześniej we wtorek Bild poinformował, że prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier chciał złożyć wizytę w Kijowie, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odmówił spotkania z nim. Według niemieckiej gazety Kijów wysłał do biura prezydenta Niemiec jasny sygnał, że w tej chwili nie jest gotowy na żadne spotkania. Wołodymyr Zełenski rzekomo nie chce spotkać się ze Steinmeierem ze względu na jego “bliskie stosunki” z Rosją w przeszłości i jego rolę przy budowie Nord Stream 2.

Obecny prezydent Niemiec jest autorem tzw. formuły Steinmeiera, którą zaproponował w 2016 roku będąc jeszcze ministrem spraw zagranicznych Niemiec. Zakładała ona, że najpierw Ukraina uchwali ustawę o przeprowadzeniu wyborów na terytoriach Donbasu kontrolowanych przez separatystów, a Ukraina przejmie kontrolę nad tymi terytoriami dopiero po wpisaniu ich specjalnego statusu administracyjnego do swojej konstytucji i po wyborach. Formuła została uznana za korzystną dla Rosji, m.in. przez prezydent Litwy.

Kresy.pl / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply