Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda skomentował sprawę tzw. formuły Steinmieiera, dotyczącą uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

W rozmowie z portalem Delfi, którą cytują ukraińskie media, litewski prezydent Gitanas Nauseda był pytany o tzw. formułę Steinmieiera, dotyczącą uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

– Nie ma nic złego w „formule Steinmeiera”, ale moim zdaniem, ona jest bardziej opłacalna dla Rosji, nie dla Ukrainy – powiedział prezydent RL. Przypuszcza też, że ktoś naciska na ukraiński rząd, żeby zawarł porozumienie ze stroną rosyjską.

Przeczytaj: Przedstawiciel NATO na Ukrainie poparł formułę Steinmeiera

Tzw. formuła Steinmeiera to sposób realizacji porozumień mińskich zaproponowany w 2016 r. przez ówczesnego szefa dyplomacji, a obecnie prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinemeiera. Zakłada on, że najpierw Ukraina uchwala ustawę o przeprowadzeniu wyborów na terytoriach Donbasu kontrolowanych przez tamtejszych separatystów. Wybory jakie odbędą się na tym obszarze mają być kontrolowane przez OBWE i jeśli potwierdzi ona ich demokratyczność tymczasowo wprowadzany jest w życie specjalny status administracyjny dla tych rejonów. W następnym kroku Ukraina wpisuje specjalny status administracyjny wydzielonych rejonów Donbasu do swojej konstytucji i w końcu przejmuje nad nimi pełną kontrolę. Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma przedstawił jednak warunki Kijowa na jakich Ukraińcy zgodzą się na wdrożenie formuły.

Na taką opcję kategorycznie nie zgadzały się poprzednie władze Ukrainy, a obecnie duża część obozu pomajdanowego oraz ukraińscy nacjonaliści. Ci ostatni organizują na Ukrainie protesty pod hasłem „Nie dla kapitulacji”.

Przeczytaj: Kolejne protesty przeciwko formule Steinmeiera we Lwowie i innych miastach Ukrainy [+FOTO]

Formuła Steinmeiera jest jedną z opcji wprowadzenia w życie ustawy przyznającej specjalny status okupowanej części Donbasu, przy czym kształt i termin jej wdrożenia powinny uwzględniać głos ukraińskiego społeczeństwa – uważa z kolei polskie MSZ. Zaznacza, że w ramach działań zmierzających do uregulowania konfliktu nie mogą ucierpieć oczekiwania części obywateli Ukrainy, która wyraża aspiracje pro-europejskie.

112.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply