Szef przedstawicielstwa NATO w Kijowie, Aleksandr Winnikow opowiedział się za rozwiązaniem konfliktu w Donbasie w ramach formuły zaproponowanej przez Waltera-Franka Steinmeiera.

„NATO w pełni popiera realizację porozumień mińskich przez wszystkie strony. Zauważyliśmy, że w zeszłym tygodniu doszło do uzgodnienia „formuły Steinmeiera” w Trójstronnej Grupie Kontaktowej. To może doprowadzić do pełnego wdrożenia porozumień mińskich. My popieramy wszystkie wysiłki, które są nakierowane na zmniejszenie napięcia i mogą sprzyjać pełnemu wypełnieniu porozumień ponieważ to jedyna droga do uregulowania politycznego” – słowa Winnikowa zacytowała we wtorek agencja informacyjna UNIAN.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przedstawiciel NATO w Kijowie wezwał Rosję do pełnej realizacji dotychczas zawartych porozumień.

Trójstronna Grupa Kontaktowa ds. Donbasu, w tym były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma reprezentujący Ukrainę, podpisali w Mińsku dokument zakładający realizację porozumień mińskich w ramach formuły Steinmeiera. Ukraińską zgodę na „formułę Steinmeiera” potwierdził tego samego dnia również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

To sposób realizacji porozumień mińskich zaproponowany w 2016 r. przez ówczesnego szefa dyplomacji, a obecnie prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinemeiera. Zakłada on, że najpierw Ukraina uchwala ustawę o przeprowadzeniu wyborów na terytoriach Donbasu kontrolowanych przez tamtejszych separatystów. Wybory jakie odbędą się na tym obszarze mają być kontrolowane przez OBWE i jeśli potwierdzi ona ich demokratyczność tymczasowo wprowadzany jest w życie specjalny status administracyjny dla tych rejonów. W następnym kroku Ukraina wpisuje specjalny status administracyjny wydzielonych rejonów Donbasu do swojej konstytucji i w końcu przejmuje nad nimi pełną kontrolę. Kuczma przedstawił jednak warunki Kijowa na jakich Ukraińcy zgodzą się na wdrożenie formuły.

Porozumienia mińskie z września 2014 i lutego 2015 r. określają zasady rozwiązania konfliktu w Donbasie. Zakładają one wycofanie z linii frontu oddziałów obu stron, rozbrojenie formacji separatystycznych, przywrócenie kontroli Kijowa na całej długości granicy między Ukrainą i Rosją, przyznanie rejonom kontrolowanym przez separatystów specjalnego statusu administracyjnego.

unian.net/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz