Szef przedstawicielstwa NATO w Kijowie, Aleksandr Winnikow opowiedział się za rozwiązaniem konfliktu w Donbasie w ramach formuły zaproponowanej przez Waltera-Franka Steinmeiera.
„NATO w pełni popiera realizację porozumień mińskich przez wszystkie strony. Zauważyliśmy, że w zeszłym tygodniu doszło do uzgodnienia „formuły Steinmeiera” w Trójstronnej Grupie Kontaktowej. To może doprowadzić do pełnego wdrożenia porozumień mińskich. My popieramy wszystkie wysiłki, które są nakierowane na zmniejszenie napięcia i mogą sprzyjać pełnemu wypełnieniu porozumień ponieważ to jedyna droga do uregulowania politycznego” – słowa Winnikowa zacytowała we wtorek agencja informacyjna UNIAN.
Przedstawiciel NATO w Kijowie wezwał Rosję do pełnej realizacji dotychczas zawartych porozumień.
Trójstronna Grupa Kontaktowa ds. Donbasu, w tym były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma reprezentujący Ukrainę, podpisali w Mińsku dokument zakładający realizację porozumień mińskich w ramach formuły Steinmeiera. Ukraińską zgodę na „formułę Steinmeiera” potwierdził tego samego dnia również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
To sposób realizacji porozumień mińskich zaproponowany w 2016 r. przez ówczesnego szefa dyplomacji, a obecnie prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinemeiera. Zakłada on, że najpierw Ukraina uchwala ustawę o przeprowadzeniu wyborów na terytoriach Donbasu kontrolowanych przez tamtejszych separatystów. Wybory jakie odbędą się na tym obszarze mają być kontrolowane przez OBWE i jeśli potwierdzi ona ich demokratyczność tymczasowo wprowadzany jest w życie specjalny status administracyjny dla tych rejonów. W następnym kroku Ukraina wpisuje specjalny status administracyjny wydzielonych rejonów Donbasu do swojej konstytucji i w końcu przejmuje nad nimi pełną kontrolę. Kuczma przedstawił jednak warunki Kijowa na jakich Ukraińcy zgodzą się na wdrożenie formuły.
Porozumienia mińskie z września 2014 i lutego 2015 r. określają zasady rozwiązania konfliktu w Donbasie. Zakładają one wycofanie z linii frontu oddziałów obu stron, rozbrojenie formacji separatystycznych, przywrócenie kontroli Kijowa na całej długości granicy między Ukrainą i Rosją, przyznanie rejonom kontrolowanym przez separatystów specjalnego statusu administracyjnego.
unian.net/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!