Węgry i Rumunia razem przeciwko ukraińskiej ustawie o oświacie

Węgry są zainteresowane utworzeniem i utrzymywaniem z Rumunią strategicznych kontaktów w kwestii ukraińskiej ustawy o oświacie – powiedział szef węgierskiej dyplomacji, Peter Szijjarto.

Podczas wizyty w Rumunii, po poniedziałkowym spotkaniu ze swoim odpowiednikiem, Theodorem Meleszkanu, Peter Szijjarto powiedział, że uznaje za normalne i naturalne to, że Węgry i Rumunia razem sprzeciwiają się nowej ukraińskiej ustawie oświatowej. Jak powiedział, Węgry są zainteresowane utworzeniem i utrzymywaniem z Rumunią strategicznych kontaktów w kwestii ukraińskiej ustawy oświatowej.

PRZECZYTAJ: Polacy na Ukrainie obawiają się nowej ustawy oświatowej

– Znacznie lepiej jest tworzyć historie sukcesu niż zajmować się konfliktami – powiedział Szijjarto. Należy zaznaczyć, że stosunki Węgier i Rumunii w kwestii polityki względem mniejszości nie układają się łatwo. W Rumunii żyje co najmniej 1,2 mln Węgrów, a władze w Budapeszcie interweniują w przypadkach naruszania ich praw przez rumuńskie władze.

Przeczytaj: Jak Węgry bronią swojego szkolnictwa w Rumunii

Szijjarto podkreślił, że łącznie na Ukrainie żyje ponad pół miliona Węgrów i Rumunów i stąd Węgry i Rumunia chcą działać razem na rzecz obrony ich praw. Jego zdaniem, jeśli ukraiński parlament zaakceptuje propozycje komisji parlamentarnej ds. kultury, to możliwości kulturalno-oświatowe mniejszości węgierskiej i rumuńskiej na Ukrainie zostaną znacząco ograniczone. Szef MSZ Węgier powiedział, Budapeszt i Bukareszt będą wspólnie z tym walczyć.

PRZECZYTAJ: Ambasador Węgier na Ukrainie: Komisja Wenecka wskaże nieprawidłowości w ustawie o oświacie

W opinii szefa węgierskiej dyplomacji, nowa ukraińska ustawa oświatowa narusza umowę stowarzyszeniową pomiędzy UE a Ukrainą, której podpisanie wspierały władze Węgier i Rumunii. Dlatego, według Szijjarto, przyjęcie przez Ukrainę tej ustawy były „ciosem w plecy” obu krajów. Jednocześnie uważa za „poważne zagrożenie” to, że do ukraińskiego parlamentu przedłożono także projekty nowelizacji ustaw dotyczące języka i ukraińskiego obywatelstwa. Węgierska agencja informacyjna MTI podkreśla, że podpisana w ubiegłym tygodniu przez Petra Poroszenkę ustawa oświatowa faktycznie zakazuje nauczania w językach mniejszości narodowych w szkołach ponadpodstawowych (dokł., powyżej tzw. szkół początkowych, czyli od V klasy w górę).

Po podpisaniu ustawy „O oświacie” przez prezydenta Ukrainy minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że „Ukraińcy mogą zapomnieć o integracji europejskiej”.

Przeczytaj: Węgry ostro skrytykowały ukraińską ustawę oświatową na forum ONZ

Przypomnijmy, że wczoraj ok. 300 przedstawicieli wspólnoty Węgrów zamieszkujących współczesne terytorium Słowacji zjechało się do niewielkiej miejscowości Velke Trakany (węg. Nagytárkány) położonej w południowo-wschodniej części tego państwa, w pobliżu granicy z Ukrainą. To właśnie zagrożenie dla Węgrów zamieszkujących na Ukrainie było przyczyną zjazdu. Węgrzy ze Słowacji chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec nowej ukraińskiej ustawy oświatowej, która w praktyce otwiera możliwość całkowitej likwidacji szkół z językiem nauczania mniejszości narodowych na szczeblu ponadpoczątkowym. Przeciw ustawie ostre działania podjęła dyplomacja Węgier, ale protestują także Węgrzy z innych węgierskich ziem kresowych.

Przeczytaj: Węgrzy ze Słowacji protestowali na granicy Ukrainy w obronie rodaków [+FOTO]

W Nagytárkány zjawili się przedstawiciele wielu organizacji Węgrów na Słowacji w tym czołowego Węgierskiego Związku Kulturalno-Społecznego Csemadok, reprezentującej tę społeczność Partii Społeczności Węgierskiej (SMK/MKP), Węgierskiego Kręgu Obywatelskiego (MPK), stowarzyszenia „Nowa Droga”. Pojawili się także przedstawiciele społeczności Węgrów Siedmiogrodu, znajdującego się na obecnym terytorium Rumunii oraz goście z Węgier.

Czytaj również: Poroszenko broni ukraińskiej ustawy o oświacie. „Tu nie ma o czym dyskutować”

Od przyszłego roku szkolnego docelowo dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w państwowych przedszkolach i do klasy IV szkoły początkowej. Od klasy V, docelowo wszystkie zasadnicze przedmioty miałyby być nauczane w języku ukraińskim. Szkoły mniejszości narodowych, w których teraz większość przedmiotów nauczana jest w ich językach, będą musiały stopniowo przejść na język ukraiński. Dotyczy to przede wszystkim szkół ponadpodstawowych i wyższych. Ustawa otwiera możliwość dowolnego zwiększania liczby przedmiotów nauczanych po ukraińsku samymi aktami wykonawczymi.

112.ua / dailynewshungary.com / radiosvoboda.org / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply