Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało, że w wyniku prac poszukiwawczych, prowadzonych na terenie dawnego cmentarza we Lwowie-Zboiskach, zlokalizowano miejsce pochówku żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1939 r. w obronie Lwowa.

Już wcześniej informowaliśmy, że Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadziło na dawnym cmentarzu w Zboiskach, obecnie dzielnicy miasta, poszukiwania szczątków polskich żołnierzy, którzy polegli we wrześniu 1939 r. w obronie Lwowa przez Niemcami. Prace te, prowadzone formalnie od 19 listopada i zakończone 26 XI, miały charakter poszukiwawczo-sondażowy i były prowadzone we współpracy z ukraińskimi specjalistami z Towarzystwa „Ukraińska Pamięć” ze Lwowa. Ich celem było ustalenie lokalizacji jamy grobowej ze szczątkami nawet 100 żołnierzy Wojska Polskiego. Prace nie przewidywały eksploracji jamy ani ekshumacji szczątków.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak poinformował w piątek IPN, w wyniku przeprowadzonych prac zlokalizowano zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 roku. Świadczą o tym licznie odnalezione przedmioty, stanowiące wyposażenie Wojska Polskiego w tamtym czasie. Odkryto m.in. elementy odzieży i umundurowania, a także fragmenty masek przeciwgazowych, pasów wojskowych oraz guziki czy monety. Przypomnijmy, że już na początku prac natrafiono na fragment materiału, najprawdopodobniej munduru, a także na łuskę, pochodzącą przypuszczalnie z broni typu Mauser.

Przeczytaj także: Archeolog IPN: nie wolno nam zostawić naszych rodaków, którzy leżą w bezimiennych grobach

W wyniku prac ustalono, że jama grobowa znajduje się w południowej części cmentarza, w niedalekiej odległości od polskiego upamiętnienia poświęconego poległym w obronie Lwowa. Chodzi o symboliczny krzyż z napisem „Żołnierzom Wojska Polskiego poległym w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku”, postawiony po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości.

IPN podaje, że ekshumacja odnalezionych żołnierzy, a następnie ich uroczysty pogrzeb, planowane są na wiosnę 2020 roku. W najbliższych tygodniach do władz ukraińskich zostanie wystosowany specjalny wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie tych działań. Instytut zaznacza zarazem, że przeprowadzone wspólnie z ukraińskimi ekspertami prace „odbyły się w atmosferze merytorycznej współpracy z władzami obwodu i miasta Lwowa”, a także przy wsparciu przedstawicieli polskiego resortu kultury oraz polskiej dyplomacji w Kijowie i Lwowie.

Przypomnijmy, że IPN otrzymał od strony ukraińskiej też zezwolenie na prace w Hołosku – obecnie również dzielnicy Lwowa. Tam także są pochowani żołnierze Wojska Polskiego. W przypadku Hołoska mogiła została ujawniona w poprzednich latach przez pracowników dawnej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Szczątki 120 żołnierzy, które się w niej znajdują, należy ekshumować, lecz IPN z powodu zakresu prac oraz warunków jesienno-zimowych woli odłożyć ekshumację do wiosny przyszłego roku.

Wcześniej, w październiku br., strona ukraińska skończyła z praktyką ignorowania zapisów polsko-ukraińskiej umowy o ochronie miejsc pamięci z 1994 roku zapraszając specjalistów polskiego IPN do udziału w pracach poszukiwawczych i archeologicznych na terenie byłego więzienia NKWD w Drohobyczu.

Należy jednak zauważyć, że żaden z ostatnich gestów strony ukraińskiej nie dotyczy miejsc pamięci związanych z ludobójstwem dokonanym na Polakach przez OUN-UPA. Nowe ukraińskie władze tolerują na stanowisku szefa rady ds. upamiętnień Swiatosława Szeremetę, miłośnika OUN-UPA i SS Galizien współodpowiedzialnego za wprowadzenie zakazu poszukiwań i ekshumacji w 2017 roku. Swoje miejsce w ukraińskiej polityce znalazł także inny z urzędników stojących za zakazem, Wołodymyr Wjatrowycz. Został on co prawda zwolniony ze stanowiska szefa UIPN, jednak otrzymał tam możliwość prowadzenia programu historycznego. Ostatnio dostał się do ukraińskiego parlamentu.

poszukiwania.ipn.gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    A kiedy dalszy ciąg prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych w Woli Ostrowieckiej i Ostrówkach? Mogiły żołnierzy WP z Września nie są groźne dla wizerunku ukraińskiego „herojstwa” – te, na Wołyniu – obnażają prawdę o ukraińskim „ruchu niepodległościowym”! Jak widać, ofiary ukraińskiego ludobójstwa nadal muszą czekać na łaskę ukraińskiego pana…