PAP: Rosja chce karać za zrównywanie działań ZSRR i III Rzeszy

Władimir Putin rekomendował w styczniu br. Dumie Państwowej przyjęcie przepisu zakazującego publicznego zrównywania roli Związku Radzieckiego i III Rzeszy podczas II wojny światowej. Zdaniem historyka Borisa Sokołowa, którego komentarz w środę opublikowała PAP, będzie to oznaczało dalsze ograniczenie wolności słowa.

Jak podaje PAP, pomysł penalizacji publicznego zrównywania działań ZSRR i III Rzeszy pojawił się w ubiegłym roku a jego autorką była szefowa komisji kultury Dumy Jelena Jampolska. Na początku tego roku pomysł podchwycił Kreml rekomendując deputowanym przygotowanie odpowiedniego projektu, który miałby być przyjęty na wiosennej sesji parlamentu Rosji. Ustawa miałaby wprowadzić zakaz „publicznego identyfikowania roli ZSRR i nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jelena Jampolska powiedziała w lutym, że projekt jest prawie gotowy i mógłby być przyjęty do lata. Jego szczegóły nie są na razie znane.

Historyk Boris Sokołow powiedział PAP, że „całkowite utożsamianie” Józefa Stalina i Adolfa Hitlera zdarza się rzadko w wykonaniu zagranicznych historyków. Jego zdaniem ustawa, jeśli zostanie przyjęta, będzie dalszym ograniczeniem wolności słowa, w tym dyskusji o historii. Historyk wskazał, że nie jest jasne, czy i jak zostanie zdefiniowany termin „utożsamianie”. Sokołow przypuszcza, że ewentualne nowe przepisy będą stosowane „wybiórczo” a problemem będzie leżał w ich interpretacji.

PAP wskazała, że Rosja posiada od 2014 roku przepisy penalizujące „kłamstwa na temat działań armii krajów koalicji antyhitlerowskiej”. Obecnie w Dumie Państwowej procedowany jest projekt przepisów przewidujących kary za „publiczne rozpowszechnianie z góry fałszywych twierdzeń o działalności ZSRR” w czasie II wojny światowej. Według Sokołowa takie ustawy służą temu, by trzymano się oficjalnej wersji historii bliskiej tej, która była propagowana w czasach ZSRR.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja chce poruszyć w Radzie Europy kwestię „fałszowania historii przez Polskę”

Kresy.pl / pap.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Dlaczego nie zrównywać? W II WŚ bolszewicy generalnie byli podobni do nazistów. Nie wspominając o sojuszu przez prawie dwa lata. Może pan Putin bierze pod uwagę całokształt działalnosici Związku Radzieckiego? Wtedy rzeczewiście – bolszewia była o wiele gorsza.