Przedstawiciele Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN udzielili informacji na temat planowanych prac na Ukrainie, które stały się możliwe po wydaniu przez stronę ukraińską pierwszych zezwoleń. Jeszcze w tym miesiącu odbędą się poszukiwania w Zboiskach. Do Hołoska polscy specjaliści wybierają się dopiero w przyszłym roku. – podaje Radio Maryja.

Jak pisaliśmy wcześniej w środę, Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o wydaniu przez ukraińskie władze pierwszych zezwoleń na prace specjalistów BPiI IPN na Ukrainie. Jak podano, chodzi o dwa miejsca pochówku polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku pod Lwowem. Nie poinformowano wówczas, o jakie miejsca chodzi, ani kiedy ruszą tam prace. Jak ujawnił IPN, są to miejscowości Hołosko i Zboiska, obecnie leżące w administracyjnych granicach Lwowa.

Według wiceszefowej BPiI IPN Anny Szeląg, prace w Zboiskach zaczną się jeszcze w listopadzie br. Będą one polegać na zlokalizowaniu i wytyczeniu granic mogiły.

W przypadku Hołoska mogiła została ujawniona w poprzednich latach przez pracowników dawnej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Szczątki 120 żołnierzy, które się w niej znajdują, należy ekshumować, lecz IPN z powodu zakresu prac oraz warunków jesienno-zimowych woli odłożyć ekshumację do wiosny przyszłego roku.

Bardzo się cieszę z tego powodu, bo to oznacza, że słowa o których słyszeliśmy od długiego czasu, wreszcie nabrały konkretnych i realnych kształtów. Wierzę, że to jest zapowiedź naszych dalszych i znacznie szerszych działań na terenie Ukrainy. – skomentował możliwość podjęcia prac na Ukrainie wiceprezes IPN, szef BPiI, prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, zgodę na prace polskich specjalistów przekazał stronie polskiej zastępca kierownika biura Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa podczas 28. posiedzenia komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy we Lwowie 5 listopada br.

Kresy.pl / Radio Maryja
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Wolyn1943 :

    Sprytne posunięcie Ukraińców, na które dała się nabrać polska strona! My wam pozwolimy szukać grobów żołnierzy z Września, następnie zobaczymy czy odbudujecie pomniki UPA, a jeśli tego nie zrobicie – nie będzie zgody na szukanie ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu… I co nam zrobicie?

  2. Avatar
    lp :

    do Wolyn1943: Pomyślałem o tym samym, taki zakres poszukiwań nie kompromituje wielbicieli upa, a pretekst do zablokowania dokumentowania dokonań „herojów” upa będzie po polskiej stronie – przecież na pomniki rezunów u nas zgodzić się nie możemy.