Politycy europejscy będą mogli zapoznać się z wystawą opowiadającą o duchownych zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu.

Od 10. lipca br. w Parlamencie Europejskim będzie można zobaczyć wystawę „Niedokończone msze wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”. Wystawa jest poświęcona polskim duchownym, którzy zostali zabici przez ukraińskich nacjonalistów podczas ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu w 1943-44 roku.

Jak informuje strona internetowa Instytutu Pamięci Narodowej, wydarzenie zostało zorganizowane przez europosła Tomasza Porębę (PiS).

Wystawa „Niedokończone msze wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” została opracowana w 2010 roku przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Centrum UCRAINICUM KUL. Prezentuje ona sylwetki sióstr zakonnych i księży, zamordowanych na Wołyniu przez UPA. Autorami biogramów zamieszczonych na planszach wystawy są historycy, znawcy tematu – prof. Maria Dębowska z KUL i dr Leon Popek, naczelnik Wydziału Kresowego w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Wystawę można było po raz pierwszy zobaczyć 9. lipca 2010 roku podczas konferencji naukowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod tym samym tytułem.

Przypomnijmy, że 11. lipca przypada 75. rocznica kulminacji zbrodni ukraińskich nacjonalistów z organizacji OUN-UPA – „krwawej niedzieli” na Wołyniu. Tego dnia bojówki OUN-UPA zaatakowały niemal sto miejscowości zamieszkanych przez Polaków, mordując tysiące osób. W kilku przypadkach ofiary osaczano w kościołach i kaplicach podczas mszy świętych i nabożeństw – tak było m.in. w Chrynowie, Kisielinie, Porycku i Zabłoćcach. W sumie w wyniku banderowskiego ludobójstwa zginęło ponad 100 tys. Polaków, nie licząc osób innej narodowości. W wyniku zbrodniczej działalności OUN-UPA mogło zginąć nawet 200 tys. cywili różnych narodowości. Wśród nich znalazło się około 200 przedstawicieli stanu duchownego, z czego około 20 na Wołyniu. Zbrodnie dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem. Ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, zabijano używając siekier i wideł. Wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, a także gwałcono kobiety. Polski parlament w 2016 roku uznał te zbrodnie za ludobójstwo.

CZYTAJ TAKŻE: „Niedokończone msze wołyńskie”. Obchody 75-rocznicy ludobójstwa OUN-UPA w Krakowie

Kresy.pl / ipn.gov.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply