W Krakowie odbędą się dzisiaj uroczyste obchody związane z 75-rocznicą kulminacji ludobójstwa na Wołyniu.

W poniedziałek w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa „Ludobójstwo na kresach południowo-wschodnich 1943-44: aspekt eklezjalny i teologiczny”. Konferencja jest elementem obchodów 75-rocznicy kulminacji ukraińskiego ludobójstwa na Kresach.

Rozpoczęcie konferencji zaplanowano na godzinę 10. w Małej Auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ulicy Sławkowskiej 17. Obrady rozpocznie prof. dr hab. Maria Dzielska. Następnie referaty przedstawią wybitni badacze eklezjalnego i teologicznego aspektu ludobójstwa na Wołyniu.

• ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier, Misterium nieprawości
• ks. prof. dr hab. Józef Marecki, W drodze do prawdy. Studium nad listą ofiar osób duchownych i zakonnych,
poległych z rąk ukraińskich nacjonalistów w latach II wojny światowej
• dr Leon Popek, Martyrologium duchowieństwa na Wołyniu w okresie drugiej wojny światowej
• prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy, Błogosławiony bp Grzegorz Chomyszyn wobec herezji nacjonalizmu ukraińskiego
• dr hab. Andrzej A. Zięba, Duchowieństwo prawosławne wobec ludobójstwa wołyńskiego

Po konferencji odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego Niedokończone msze wołyńskie w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego.

Ostatnim akcentem krakowskich uroczystości będzie msza św. w Katedrze Wawelskiej w intencji ofiar zbrodni – duchowieństwa wołyńskiego i ludności cywilnej.

Organizatorami konferencji są Komisja Wschodnioeuropejska Polskiej Akademii Umiejętności, Oddział Krakowski Instytutu Pamięci Narodowej, Sekcja Historyczna Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie oraz Stowarzyszenie Stanica Kresowa. Patronat honorowy nad uroczystościami objęli ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz prof. dr hab. Ryszard Legutko, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ks. Isakowicz-Zaleski: wokół rocznicy wołyńskiego ludobójstwa panuje głucha cisza

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz