Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski skrytykował we wtorek na swoim blogu na stronie radia RMF FM postawę czołowych polityków PiS wobec uroczystości 75. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu, którą porównał do postępowania polityków poprzedniej koalicji.

Kapłan przypomniał, że za miesiąc minie 75 lat od Krwawej Niedzieli na Wołyniu, kiedy sotnie UPA oraz bojówki OUN wspierane przez ludność ukraińską napadły jednego dnia na prawie 100 miejscowości na Wołyniu, w których mieszkali Polacy, mordując tysiące ludzi.

Do upamiętnienia ofiar tych wydarzeń rodziny ofiar, wspierane przez samorządy oraz liczne organizacje kresowe, patriotyczne i społeczne, przygotowują się od dłuższego czasu. Powstał nawet ogólnopolski komitet organizacyjny, zrzeszający przedstawicieli różnych środowisk, który koordynuje wszystkie działania. Tylko na początku maja i czerwca odbyły się ogólnopolskie konkursy dla dzieci i młodzieży w Rabce i Radwanowicach k. Krakowa oraz uroczyste XV Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu i X Konferencje „Świat Kresów” w Prabutach na Pomorzu. Z kolei 10 bm. dzięki staraniom Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu został odsłonięty Krzyż Wołyński na cmentarzu w Zamościu. – poinformował ks. Isakowicz-Zaleski.

Zauważając udział kompanii honorowych Wojska Polskiego w tychże uroczystościach duchowny podkreślił „głuchą ciszę” ze strony prezydenta Dudy i jego kancelarii w sprawie rocznicy rzezi wołyńskiej. „Żadnych informacji, żadnych też zaproszeń dla Kresowian i ich potomków, jakby to byli obywatele gorszej kategorii. Żadnych też odpowiedzi na apele i prośby ze strony rodzin.” – pisze kapłan dodając, że prezydent Duda po raz kolejny odmówił patronatu nad uroczystością w Kędzierzynie-Koźlu. Podobnie uczynili premier Mateusz Morawiecki i marszałek Senatu Stanisław Karczewski odmawiając patronatu Kongresowi Środowisk Kresowych „Tożsamość-Pamięć-Przyszłość” i konferencji naukowej „Wołyń’43: Walka o Pamięć – Walka o Polskę”, które są zaplanowane na 22-23. czerwca br. w Lublinie. Kapłan przypomniał, że podobne odmowy spotykały Kresowian ze strony polityków PO, gdy była ona u władzy.

Ks. Isakowicz-Zaleski zapewnił, że pomimo obojętności urzędników tegoroczne społeczne obchody rocznicy ukraińskiego ludobójstwa odbędą się w niedzielę 8 lipca o godz. 12 przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Następnie z tego miejsca ruszy Marsz Pamięci, który przejdzie Krakowskim Przedmieściem i Starym Miastem do katedry polowej przy ul. Długiej, gdzie odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar.

Duchowny poinformował także, że harmonogram poszczególnych uroczystości w całej Polsce jest podany na jego stronie internetowej a także na specjalnie w tym celu założonej stronie na Facebooku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Ks. Isakowicz-Zaleski odpowiada Olszewskiemu ws. Bandery

Kresy.pl / RMF FM

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. lp
  lp :

  X. Tadeusz jest sumieniem naszego społeczeństwa. Przy nim polskojęzyczni to stado zwykłych kundli (vide Morawiecki czy inne pisiate) co ino ubolewają a tak tak naprawdę mają w d() martyrologię Kresowych Męczenników. A wszystko to w imię chorej idei judeopolonii co się pejsatym nigdy nie ziści.

 2. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Dzielenie polskich ofiar II wojny światowej trwa w najlepsze! Gdyby Rzezi Wołyńskiej dopuścili się Rosjanie albo Niemcy, politycy tabunami by się stawiali na obchodach rocznicowych, zwłaszcza w roku wyborczym. Niestety, sprawcami tego ludobójstwa byli Ukraińcy, a to zmienia postać rzeczy. Szkoda, że troska o wrażliwość sprawców zbrodni i ich potomków bierze górę nad poczuciem elementarnej sprawiedliwości wobec bestialsko pomordowanych Rodaków, którzy spoczywają w niepoświęconej ziemi i bez znaku Krzyża na mogile…

 3. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Księże Tadeuszu!!Wielkie Bóg zapłać za księdza opowiadanie się po stronie Prawdy,Czci i Pamięci o NICH!!Mimo wszelkich przeciwności, ataków, i niegodziwości które dotykają naukowców czy Kresowian.Mimo lekceważenia ze strony „władzy”, żyjącej z naszych podatków!!Oni z chęcią drżąc ze strachu realizują to co im nakazano …stąd i zowąd.Nawet kosztem pamięci i szacunku do zamęczonych Rodaków.
  Są „lepsi”dla nich ,do czczenia i pamiętania i bezustannego wspominania , od Kresowian czy Małopolan czy zamęczonych Powstańcach Warszawskich !Bo to daje korzyści polityczne hegemonowi!
  Wybory tuż!!szkoda ,że nie partii reprezentującej 3 mln elektorat Kresowiaków.
  https://www.facebook.com/groups/120434925260509/?ref=group_header