Ks. Isakowicz-Zaleski odpowiada Olszewskiemu ws. Bandery

Były premier Jan Olszewski w wywiadzie dla „Super Expressu” uznał, że Stepan Bandera nie ponosi odpowiedzialności za zbrodnię wołyńską.

Przypomnijmy, że zdaniem Jana Olszewskiego Stepan Bandera jest odpowiedzialny tylko za jedną zbrodnię skierowaną przeciwko Polsce i był nią zamach na polskiego ministra spraw wewnętrznych pułkownika Bronisława Pierackiego. „I rzecz znamienna – w procesie winnych, między innymi Banderę, skazano na kary śmierci. Ale żadnego wyroku nie wykonano. Stało się tak, pomimo że minister Pieracki był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. A decyzja o niewykonywaniu wyroku śmierci musiała zapaść za wiedzą, a najpewniej na podstawie decyzji samego Marszałka. I stało się bardzo dobrze. Bo Bandera odegrał potem niezwykle ważną rolę w historii walki Ukraińców o niepodległość” – ocenił były premier.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Ponadto, w tym samym wywiadzie, Olszewski powiedział: „[Bandera] Niewątpliwie jest dla Polaków postacią mało sympatyczną, jego wypowiedzi na temat Polski były bardzo nieprzychylne. Ale chciałbym bardzo mocno podkreślić i dać pod rozwagę – ten człowiek nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na te słowa zareagował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. „I mówi to polityk, który jako premier, poseł i doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie uczynił nigdy nic dla upamiętnienia ofiar UPA, zbudowanej na strukturach banderowskiej frakcji OUN. To tak jakby twierdzić, że Hitler nie miał nic wspólnego z Holokaustem Żydów i nie wiedział o komorach gazowych w KL Auschwitz” – napisał kapłan na Facebooku.

W ocenie duchownego, jest to część świadomej polityki części obozu prawicowego, która dla dobrych relacji z Ukrainą marginalizuje pamięć o ukraińskim ludobójstwie dokonanym na Polakach. „I to chwili, gdy rodziny ofiar opłakują swoich krewnych pomordowanych w Hucie Pieniackiej i Korościatynie” – podkreślił, dodając: „Wszystko to pokazuje jak nowelizacja ustawy o IPN była potrzebna”.

Kresy.pl / Facebook / Do Rzeczy

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zbigniew2707 :

  Niestety, muszę przyznać rację Premierowi Olszewskiemu. Ten, pałający jadem, niewybaczalnym u osoby duchownej, ksiądz, najchętniej w ramach odwetu zabijałby wszystkich Ukraińców, którzy chcą czcić swoich bohaterów narodowych. Nie ma o to do nich pretensji nikt poza Sowieckimi Rosjanami i niektórymi Polakami. I Bandera, mimo ich woli będzie uznany za bohatera narodowego, podobnie jak i Bogdan Chmielnicki. Innych lepszych bohaterów nie mają. W ogóle, to najtrudniej jest uznać za bohatera kogoś, kto ma na rękach krew przeciwników jego idei. A tak jest z większością. Przecież Piłsudski był terrorystą i służalcą zaborcy, „Lupaszka” – mordercą Litwinów i wielu inaczej myślących Polaków, Reis- Bury mordował Białorusinów, Kuraś-Ogień- Słowaków, Żydów i Polaków. Bandera nikogo nie zamordował. Całą wojnę przesiedział w obozie jenieckim /przez pewien czas razem z generałem Grotem-Roweckim/. Jego brat i ojciec zginęli w Oświęcimiu. Takie są losy ludzi niepokornych.

   • Avatar
    zbigniew2707 :

    @MacGregor ,Accipiter, Kojoto, Jwu – Mimo wszystko próbujecie mnie obrazić, wyzywając od banderowców, troli, krecików. Ja na was nie obrażam się. Przeraża mnie tylko wasza zaciekłość i jednostronność. Nadal nie obaliliście żadnej mojej tezy. A od księdza Zalewskiego niczym gorszym nie jestem. Moja rodzina również ucierpiała od terrorystycznych działań t. zwanych ruchów wyzwoleńczych na Ukrainie. Dziś, jednak, będąc profesorem jednego z polskich Uniwersytetów, specjalistą od stosunków międzynarodowych, próbuję zgłębić swoją wiedzę i nie ulegać jedynie emocjom. A emocje są złym doradcą. Doprowadziły one również do aktów ludobójstwa w wykonaniu AK w ramach tak zwanych akcji odwetowych. O tym też warto pamiętać.

  • Avatar
   gutek :

   Nie niepokornych tylko głupich i debilowatych którzy nawet o swoje rodziny zadbać nie potrafią co dopiero o lud.
   A bohaterów to mają pod dostatkiem, z wojowników to Kożeduba czy admirała który wraz z Amerykanami przyjmował kapitulację Japonii, paru wybitnych medyków, z męczenników Emiljana Kowcza, znalazłoby się trochę gdyby tylko kanadyjskie banderowskie lobby i ruskie FSB nie przeszkadzało.

  • jazmig
   jazmig :

   W dokumentach CIA Stefan Bandera nazywany jest faszystą, hitlerowcem, niemieckim szpiegiem, podkreślana jest także jego odpowiedzialność za zbrodnie dokonane przez UPA z polecenia kierownictwa partyjnego OUN.

   W dokumentach potwierdza się działalność szpiegowska na rzecz III Rzeszy pod pseudonimem operacyjnym Consul II . Jednocześnie z dokumentów wynika, że po wojnie Bandera został współpracownikiem CIA.

   W jednym dokumencie, sprawozdawca CIA nie bez wyrazów pogardy relacjonuje, stosunki panujące w OUN, opisując brutalne walki wewnętrzne ścierających się frakcji. Po zakończonych czystkach i przechwyceniu władzy w OUN, sprawozdawca CIA określił Banderę jako faworyta hitlerowskich władz na Ukrainie. Poniżej jeden z ujawnionych dokumentów. Stefan Bandera nazwany w nim jest zawodowym szpiegiem Hitlera o pseudonimie Consul II

   Dla CIA było jasne, że Bandera był Niemcom potrzebny na Ukrainie jako narzędzie represji wobec mniejszości etnicznych. Zaznaczono także, że w tej kwestii był zupełnie bezużyteczny w centralnej i wschodniej Ukrainie gdzie był zupełnie nieznany.

   Jeszcze gorzej opisane jest w tym samym dokumencie, odrodzone pod kierownictwem Bandery „państwo”, które nazwane tam zostało jako „mongrel state” „skundlonym państwem”. Podkreśla się, że 5 tygodni istnienia tej efemerydy, charakteryzowało się wysokim poziomem okrucieństwa i bezprawia. Autor raportu stwierdził nawet, że element prawa i legalności obecny w najgorszych nawet totalitaryzmach był kompletnie nieobecny w „państwie” Bandery.

   Autor wspomina też, że w ciągu 5 tyg istnienia „mongrel state” ludzie Bandery zdążyli zamordować 15.000 Żydów, 3000 Ukraińców i kilka tysięcy Polaków.

 2. Avatar
  SobiePan :

  „I rzecz znamienna – w procesie winnych, między innymi Banderę, skazano na kary śmierci. Ale żadnego wyroku nie wykonano. Stało się tak, pomimo że minister Pieracki był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. A decyzja o nie wykonywaniu wyroku śmierci musiała zapaść za wiedzą, a najpewniej na podstawie decyzji samego Marszałka. Zal mi braku wiedzy u człowieka który cieszył się szacunkiem ogólnospołecznym>Panie Olszewski Wyroku na banderze nie wykonano z prostej przyczyny została ogłoszona Ogólnopolska Amnestia i pan jako prawnik powinien bezwzględnie o tym wiedzieć a nie kompromitować się.Co za szaleństwo opanowało polityków czy chcą powtórki zbrodni upa na Polakach?

 3. Avatar
  King.Henry.Happy :

  Ksiądz Isakowicz ma rację. Niestety !!! Jakie to obchody bez ofiar ? PiS jest uważany za partię prawicową bo ma poparcie kościoła katolickiego, który opłaca z Naszych polskich obywateli podatków. A może zaprosić Jarosława Kaczyńskiego, który na ” Majdanie ” ” wsławił ” się idąc trzymając ukraińską flagę w ręku, a w tle powiewały flagi UPA !!! Może od razu zaprosić zamiast ofiar UPA i niemieckiego nazizmu emerytowanych SS – manów z SS Galizien i członków OUN / UPA ? W końcu : ” jak się bawić, to się bawić. Drzwi wywalić, okno wstawić ” !!!