Ks. Isakowicz-Zaleski odpowiada Olszewskiemu ws. Bandery

Były premier Jan Olszewski w wywiadzie dla „Super Expressu” uznał, że Stepan Bandera nie ponosi odpowiedzialności za zbrodnię wołyńską.

Przypomnijmy, że zdaniem Jana Olszewskiego Stepan Bandera jest odpowiedzialny tylko za jedną zbrodnię skierowaną przeciwko Polsce i był nią zamach na polskiego ministra spraw wewnętrznych pułkownika Bronisława Pierackiego. „I rzecz znamienna – w procesie winnych, między innymi Banderę, skazano na kary śmierci. Ale żadnego wyroku nie wykonano. Stało się tak, pomimo że minister Pieracki był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. A decyzja o niewykonywaniu wyroku śmierci musiała zapaść za wiedzą, a najpewniej na podstawie decyzji samego Marszałka. I stało się bardzo dobrze. Bo Bandera odegrał potem niezwykle ważną rolę w historii walki Ukraińców o niepodległość” – ocenił były premier.

Ponadto, w tym samym wywiadzie, Olszewski powiedział: „[Bandera] Niewątpliwie jest dla Polaków postacią mało sympatyczną, jego wypowiedzi na temat Polski były bardzo nieprzychylne. Ale chciałbym bardzo mocno podkreślić i dać pod rozwagę – ten człowiek nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na te słowa zareagował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. „I mówi to polityk, który jako premier, poseł i doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie uczynił nigdy nic dla upamiętnienia ofiar UPA, zbudowanej na strukturach banderowskiej frakcji OUN. To tak jakby twierdzić, że Hitler nie miał nic wspólnego z Holokaustem Żydów i nie wiedział o komorach gazowych w KL Auschwitz” – napisał kapłan na Facebooku.

W ocenie duchownego, jest to część świadomej polityki części obozu prawicowego, która dla dobrych relacji z Ukrainą marginalizuje pamięć o ukraińskim ludobójstwie dokonanym na Polakach. „I to chwili, gdy rodziny ofiar opłakują swoich krewnych pomordowanych w Hucie Pieniackiej i Korościatynie” – podkreślił, dodając: „Wszystko to pokazuje jak nowelizacja ustawy o IPN była potrzebna”.

Kresy.pl / Facebook / Do Rzeczy

Czytaj kolejny artykuł
18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zbigniew2707
  zbigniew2707 :

  Niestety, muszę przyznać rację Premierowi Olszewskiemu. Ten, pałający jadem, niewybaczalnym u osoby duchownej, ksiądz, najchętniej w ramach odwetu zabijałby wszystkich Ukraińców, którzy chcą czcić swoich bohaterów narodowych. Nie ma o to do nich pretensji nikt poza Sowieckimi Rosjanami i niektórymi Polakami. I Bandera, mimo ich woli będzie uznany za bohatera narodowego, podobnie jak i Bogdan Chmielnicki. Innych lepszych bohaterów nie mają. W ogóle, to najtrudniej jest uznać za bohatera kogoś, kto ma na rękach krew przeciwników jego idei. A tak jest z większością. Przecież Piłsudski był terrorystą i służalcą zaborcy, „Lupaszka” – mordercą Litwinów i wielu inaczej myślących Polaków, Reis- Bury mordował Białorusinów, Kuraś-Ogień- Słowaków, Żydów i Polaków. Bandera nikogo nie zamordował. Całą wojnę przesiedział w obozie jenieckim /przez pewien czas razem z generałem Grotem-Roweckim/. Jego brat i ojciec zginęli w Oświęcimiu. Takie są losy ludzi niepokornych.

   • zbigniew2707
    zbigniew2707 :

    @MacGregor ,Accipiter, Kojoto, Jwu – Mimo wszystko próbujecie mnie obrazić, wyzywając od banderowców, troli, krecików. Ja na was nie obrażam się. Przeraża mnie tylko wasza zaciekłość i jednostronność. Nadal nie obaliliście żadnej mojej tezy. A od księdza Zalewskiego niczym gorszym nie jestem. Moja rodzina również ucierpiała od terrorystycznych działań t. zwanych ruchów wyzwoleńczych na Ukrainie. Dziś, jednak, będąc profesorem jednego z polskich Uniwersytetów, specjalistą od stosunków międzynarodowych, próbuję zgłębić swoją wiedzę i nie ulegać jedynie emocjom. A emocje są złym doradcą. Doprowadziły one również do aktów ludobójstwa w wykonaniu AK w ramach tak zwanych akcji odwetowych. O tym też warto pamiętać.

    • Andrzej2
     Andrzej2 :

     „Profesorze jednego z polskich Uniwersytetow” jestes albo dyletantem w tym temacie lub klamca. Przeczytaj W. Poliszczuka „Gorzka Prawda”, „Dowody zbrodni OUN- UPA”. Z tych ksiazek dowiesz sie, ze bezczelnie klamiesz, tak jak Olszewski. Przeciez Hitler czy Stalin takze osobiscie nikogo nie mordowali, czy to ich usprawiedliwia? Nie. Byli psychopatami, tak , jak Bandera, zwyrodnialcami, ktorych ludzkosc potepila. Czy Bandera byl inny?. Nie. Jego ludzie z OUN- UPA wraz ze zdziczalymi hordami ukrainskiego chlopstwa dopuscili sie niewyobrazalnych okrutnych zbrodni ludobojstwa na niewinnych ludziach : Zydach, Polakach , Ormianach , Czechach , Ukraincach.Zbrodni ludobojstwa trzeba dodac bezsensownych, nic nie dajacych, oprocz wzbogacenia sie zbrodniarzy kosztem ofiar. W kazdym narodzie zdarzaja sie zbrodnie i zbrodniarze w Polsce tez, wazne jest aby kazdy narod wyciagnal stosowne wnioski, i odciol sie od zbrodni , potepil je , wyrzucil na „smietnik” historii” zbrodniarzy. Narod , ktory czci , kultywuje zbrodniarzy, przypisuje im bohaterstwo w walce z bezbronnymi kobietami i dziecmi, nie zasluguje na zaden szacunek, zasluguje na potepienie i pogarde, podobnie , jak ci , co probuja ich bronic i usprawiedliwiac , sa zwyklym dnem moralnym , scierwem moralnym, nie zasluguja na zaden szacunek , jako ludzie. Dodatkowo mozna dodac, ze porownanie Pilsudzkiego do Bandery to tak , jak porownanie Georga Washingtona do seryjnego mordercy – psychopaty. Jesli chodzi o Ksiedza Isakiewicza- Zaleskiego, to mozna powiedziec , ze jest to Wielki Czlowiek, Wielki Patriota, Wielki Polak walczacy o Prawde, i godny pochowek dla ofiar ludobojstwa , ktorych kosci leza na polach , smietnikach, gnojowiskach, trzeba bardzo nisko spasc moralnie , aby pisac, ze ten czlowiek jest „palajacy jadem”, jadem to palasz ty moralny smieciu.Takim ludziom to ani ty ani Olszewski nie sa godni czyscic butow.Klamiesz piszac, ze Bandera „Cala wojne przesiedzial w obozie jenieckim”. Byl internowany przez Niemcow od lipca 41r . do wrzesnia 44r. W Sachsenhausen przebywal najprawdopodobniej od pazdziernika 43r, wtedy nadano mu numer obozowy. Zdaniem W. Poliszczuka przez caly okres internowania wraz ze Stecko przebywal w Berlinie. W czasie internowania mogl za zgoda Niemcow kierowac OUN – UPA. Jakie byly losy Bandery i Grota – Roweckiego to wiemy. Wrogow Niemcy zabijali , przyjaciol obdarzali wolnoscia i wladza, aby mogli im wiernie sluzyc.Klamiesz piszac , ze jego ojciec i brat zgineli w Oswiecimiu. W Oswiecimiu zgineli jego dwaj bracia Wasyl i Oleksandr w 42r, jego ojciec Andriej zostal zamordowany w 41r przez NKWD. Jak wynika z powyzszego to te wszystkie twoje „tezy” to jeden stek KLAMSTW.Czego taki typ , jak ty moze „uczyc”na Uniwersytecie , strach pomyslec.

  • gutek
   gutek :

   Nie niepokornych tylko głupich i debilowatych którzy nawet o swoje rodziny zadbać nie potrafią co dopiero o lud.
   A bohaterów to mają pod dostatkiem, z wojowników to Kożeduba czy admirała który wraz z Amerykanami przyjmował kapitulację Japonii, paru wybitnych medyków, z męczenników Emiljana Kowcza, znalazłoby się trochę gdyby tylko kanadyjskie banderowskie lobby i ruskie FSB nie przeszkadzało.

  • jazmig
   jazmig :

   W dokumentach CIA Stefan Bandera nazywany jest faszystą, hitlerowcem, niemieckim szpiegiem, podkreślana jest także jego odpowiedzialność za zbrodnie dokonane przez UPA z polecenia kierownictwa partyjnego OUN.

   W dokumentach potwierdza się działalność szpiegowska na rzecz III Rzeszy pod pseudonimem operacyjnym Consul II . Jednocześnie z dokumentów wynika, że po wojnie Bandera został współpracownikiem CIA.

   W jednym dokumencie, sprawozdawca CIA nie bez wyrazów pogardy relacjonuje, stosunki panujące w OUN, opisując brutalne walki wewnętrzne ścierających się frakcji. Po zakończonych czystkach i przechwyceniu władzy w OUN, sprawozdawca CIA określił Banderę jako faworyta hitlerowskich władz na Ukrainie. Poniżej jeden z ujawnionych dokumentów. Stefan Bandera nazwany w nim jest zawodowym szpiegiem Hitlera o pseudonimie Consul II

   Dla CIA było jasne, że Bandera był Niemcom potrzebny na Ukrainie jako narzędzie represji wobec mniejszości etnicznych. Zaznaczono także, że w tej kwestii był zupełnie bezużyteczny w centralnej i wschodniej Ukrainie gdzie był zupełnie nieznany.

   Jeszcze gorzej opisane jest w tym samym dokumencie, odrodzone pod kierownictwem Bandery „państwo”, które nazwane tam zostało jako „mongrel state” „skundlonym państwem”. Podkreśla się, że 5 tygodni istnienia tej efemerydy, charakteryzowało się wysokim poziomem okrucieństwa i bezprawia. Autor raportu stwierdził nawet, że element prawa i legalności obecny w najgorszych nawet totalitaryzmach był kompletnie nieobecny w „państwie” Bandery.

   Autor wspomina też, że w ciągu 5 tyg istnienia „mongrel state” ludzie Bandery zdążyli zamordować 15.000 Żydów, 3000 Ukraińców i kilka tysięcy Polaków.

 2. SobiePan
  SobiePan :

  „I rzecz znamienna – w procesie winnych, między innymi Banderę, skazano na kary śmierci. Ale żadnego wyroku nie wykonano. Stało się tak, pomimo że minister Pieracki był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. A decyzja o nie wykonywaniu wyroku śmierci musiała zapaść za wiedzą, a najpewniej na podstawie decyzji samego Marszałka. Zal mi braku wiedzy u człowieka który cieszył się szacunkiem ogólnospołecznym>Panie Olszewski Wyroku na banderze nie wykonano z prostej przyczyny została ogłoszona Ogólnopolska Amnestia i pan jako prawnik powinien bezwzględnie o tym wiedzieć a nie kompromitować się.Co za szaleństwo opanowało polityków czy chcą powtórki zbrodni upa na Polakach?

 3. King.Henry.Happy
  King.Henry.Happy :

  Ksiądz Isakowicz ma rację. Niestety !!! Jakie to obchody bez ofiar ? PiS jest uważany za partię prawicową bo ma poparcie kościoła katolickiego, który opłaca z Naszych polskich obywateli podatków. A może zaprosić Jarosława Kaczyńskiego, który na ” Majdanie ” ” wsławił ” się idąc trzymając ukraińską flagę w ręku, a w tle powiewały flagi UPA !!! Może od razu zaprosić zamiast ofiar UPA i niemieckiego nazizmu emerytowanych SS – manów z SS Galizien i członków OUN / UPA ? W końcu : ” jak się bawić, to się bawić. Drzwi wywalić, okno wstawić ” !!!