„Łączenie tych dwóch tematów jest rzeczą co najmniej dziwaczną. A wrzucenie tego do jednej ustawy ma charakter czegoś pomiędzy obsesją a dywersją. Może to mocne słowa, ale tak to wygląda. Bo trudno znaleźć jakieś inne uzasadnienie” – powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu” były premier Jan Olszewski.

Olszewski stwierdził, że Stepan Bandera jest odpowiedzialny tylko za jedną zbrodnię skierowaną przeciwko Polsce i był nią zamach na polskiego ministra spraw wewnętrznych pułkownika Bronisława Pierackiego. „I rzecz znamienna – w procesie winnych, między innymi Banderę, skazano na kary śmierci. Ale żadnego wyroku nie wykonano. Stało się tak, pomimo że minister Pieracki był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. A decyzja o niewykonywaniu wyroku śmierci musiała zapaść za wiedzą, a najpewniej na podstawie decyzji samego Marszałka. I stało się bardzo dobrze. Bo Bandera odegrał potem niezwykle ważną rolę w historii walki Ukraińców o niepodległość” – ocenił były premier.

Olszewski jest zdania, że pomimo nieprzychylnego stanowsiak Bandery wobec Polski i Polaków, nie jest on odpowiedzialny na ludobójstwo na Wołyniu. „Niewątpliwie jest dla Polaków postacią mało sympatyczną, jego wypowiedzi na temat Polski były bardzo nieprzychylne. Ale chciałbym bardzo mocno podkreślić i dać pod rozwagę – ten człowiek nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego” – powiedział Olszewski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Były premier wyraził pogląd, że Bandera mający możność podejmowania realnych decyzji w czasie przebywania w niemieckie niewoli, powstrzymałby rzeź wołyńską. W ocenie Olszewskiego, Bandera był „politykiem myślącym, miał wielki zmysł polityczny i zdawał sobie sprawę z tego, że po Stalingradzie i klęsce Niemców wynik wojny jest już w zasadzie przesądzony, a akt ludobójstwa wobec ludności polskiej mógł służyć tylko jednej stronie – stronie sowieckiej. A na pewno bardzo szkodził sprawie zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. I tylko ta trzecia strona może się z tego cieszyć. Bandera by to zrozumiał „.

Olszewski wskazał na potrzebę bardziej pogłębionych badań nad ewentualną sowiecką rolą w wywołaniu zbrodni wołyńskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Olszewski o ustawie IPN: Podważono nasze najbardziej strategiczne kierunki polityki międzynarodowej

Kresy.pl / Super Express

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  W dokumentach CIA Stefan Bandera nazywany jest faszystą, hitlerowcem, niemieckim szpiegiem, podkreślana jest także jego odpowiedzialność za zbrodnie dokonane przez UPA z polecenia kierownictwa partyjnego OUN.

  W dokumentach potwierdza się działalność szpiegowska na rzecz III Rzeszy pod pseudonimem operacyjnym Consul II . Jednocześnie z dokumentów wynika, że po wojnie Bandera został współpracownikiem CIA.

  W jednym dokumencie, sprawozdawca CIA nie bez wyrazów pogardy relacjonuje, stosunki panujące w OUN, opisując brutalne walki wewnętrzne ścierających się frakcji. Po zakończonych czystkach i przechwyceniu władzy w OUN, sprawozdawca CIA określił Banderę jako faworyta hitlerowskich władz na Ukrainie. Poniżej jeden z ujawnionych dokumentów. Stefan Bandera nazwany w nim jest zawodowym szpiegiem Hitlera o pseudonimie Consul II

  Dla CIA było jasne, że Bandera był Niemcom potrzebny na Ukrainie jako narzędzie represji wobec mniejszości etnicznych. Zaznaczono także, że w tej kwestii był zupełnie bezużyteczny w centralnej i wschodniej Ukrainie gdzie był zupełnie nieznany.

  Jeszcze gorzej opisane jest w tym samym dokumencie, odrodzone pod kierownictwem Bandery „państwo”, które nazwane tam zostało jako „mongrel state” „skundlonym państwem”. Podkreśla się, że 5 tygodni istnienia tej efemerydy, charakteryzowało się wysokim poziomem okrucieństwa i bezprawia. Autor raportu stwierdził nawet, że element prawa i legalności obecny w najgorszych nawet totalitaryzmach był kompletnie nieobecny w „państwie” Bandery.

  Autor wspomina też, że w ciągu 5 tyg istnienia „mongrel state” ludzie Bandery zdążyli zamordować 15.000 Żydów, 3000 Ukraińców i kilka tysięcy Polaków.

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/cia-ujawnia-bohater-ukraincow-i-morderca-polakow-stefan-bandera-byl-nazistowskim-agentem

 2. Avatar
  jwu :

  Czytając ludzi zaczadziałych z miłości do banderowców,strach mnie ogarnia. A mianowicie, wiem że przyjdzie taki dzień ,i przyzwoici Ukraińcy dojdą do władzy ,a wtedy pogonią tych banderowskich zwyroli z Kraju.I tu się zaczynają moje obawy ,że banderofile w Polsce będą lobować za tym ,by u nas w kraju udzielić im azylu .

 3. Avatar
  Gaetano :

  Zaraz po kaczorach, ten zajadły giedroyciowy i neobanderowski wieprz był stylizowany na pisowskiego guru i mentora. To nie jest żadne novum – jego poglądy na tą tematykę są znane od dawna. Kanalia bez żadnego zażenowania i najmniejszych resztek godności przyznaje, że jego umiłowane ukry „walczyły o niepodległość”. Tak „walczyły” z niewinnymi i bezbronnymi Polakami, za pomocą cepów, wideł, siekier i noży. Oczywiście, prawda o tym ludobójstwie bynajmniej nie interesuje tego bydlaka. Zaślepiony nienawiścią do Rosji, myśli tylko o jego wymarzonej upadlinie, odgradzającej nas od imperialistycznej FR.
  Kompetencje tego śmiecia jako prawnika, nie tylko w odniesieniu do zabójstwa Pierackiego i kary za morderstwo, najlepiej pozostawić bez komentarza.

  I tak, zwyrodniały pederasta i zoofil, ideolog genocidum atrox, jest bohaterem tego pozera, byłego premiera (sic!). Gdzie tu krytyka pisiatych tego knura? Gdzie stanowcze odcięcie się od jego skandalicznych i propagujących kult rezuna wynurzeń, itd., itp…

 4. Avatar
  Andrzej2 :

  Olszewski powinien wiedziec czym sie rozni madry czlowiek od glupca, madry wie co pisze, glupiec pisze to co wie. W obozie Sachsenhausen Bandera przebywal w ekskluzywnych warunkach w porownaniu do innych wiezniow. Mogl przyjmowac gosci,mogl poruszac sie po terenie obozu, a takze odwiedzal istniejaca obok szkole Abwery , gdzie szkolono ukrainskich dywersantow. Jak najbardziej mial kontakt i wplyw na swoja organizacje, poprzez osoby ,ktore go odwiedzaly . Jesli by nie mogl kierowac UPA to natychmiast wybrano by innego przywodce tej organizacji. Tak bylo w przypadku dowodcow AK. Jak wiadomo innym slynnym wiezniem w tym obozie byl Grot – Rowecki. Po jego aresztowaniu nowym dowodca AK zostal Bor-Komorowski, gdyz Grot- Rowecki nie mogl kierowac AK bedac w obozie. O roznicy w statusie tych dwoch osob swiadczy fakt , ze Grota- Roweckiego hitlerowcy zamordowali, a Bandere wypuscili , by mogl im wiernie sluzyc. Pomysl wymordowania Polakow na Wolyniu i Malopolsce Wsch. narodzil sie juz 1929 r. na I Kongresie OUN, uchwala OUN mowi o” calkowitym usunieciu wszystkich okupantow z ziem ukrainskich”. Po opuszczeniu przez Bandere obozu czystki etniczne nie tylko , ze nie zostaly powstrzymane lecz sie nasilily. Swiadczy to jednoznacznie o bezposredniej odpowiedzialnosci Bandery za wszystkie zbrodnie jakie popelnila ta zbrodnicza organizacja pod jego przywodztwem.