Angela Merkel podała w niedzielę nazwiska polityków CDU, którzy wejdą do nowego rządu, o ile CDU i SPD ostatecznie zatwierdzą podpisaną umowę koalicyjną.

Niemieccy chadecy podejmą na dzisiejszym kongresie decyzję, czy akceptują umowę koalicyjną zawartą na początku lutego przez liderów największych niemieckich partii. Jak pisze PAP, ujawnienie nazwisk przyszłych ministrów jest odbierane jako próba pokazania przez Merkel, że wysłuchała wewnątrzpartyjnej krytyki.

Najbardziej komentowaną nominacją jest kandydatura 37-letniego Jensa Spahna na ministra zdrowia. Młody polityk był krytykiem obecnej kanclerz zarzucając jej nadanie CDU mniej konserwatywnego charakteru. Nie kryje on, że w przyszłości chciałby zostać szefem rządu. Według agencji Reutera decyzja o wzięciu Spahna do rządu może być zręcznym ruchem Merkel, mającym na celu obłaskawienie największego krytyka. Może także świadczyć, że jej pozycja w partii nie jest tak silna, jak w przeszłości.

Ministrem rolnictwa ma zostać Julia Kloeckner, która przewodzi CDU w Nadrenii-Palatynacie. Resort edukacji obejmie Anja Karliczek, a szefem kancelarii szefowej rządu Helge Braun. Peter Altmaier przejdzie na stanowisko szefa resortu gospodarki. Stanowisko zachowa obecna minister obrony Ursula von der Leyen.

Ogłaszając nominacje Merkel podkreślała z zadowoleniem, że w grupie ministrów z CDU jest tyle samo kobiet, co mężczyzn.

Pozostałych 6 stanowisk w rządzie obejmie SPD (w tym ministerstwa finansów, spraw zagranicznych, pracy i spraw socjalnych oraz sprawiedliwości). Bawarska CSU obsadzi 3 ministerstwa – MSW, transportu i infrastruktury cyfrowej oraz rozwoju. Socjaldemokraci są w trakcie przeprowadzania korespondencyjnego referendum, które zatwierdzi lub odrzuci umowę koalicyjną. Zbieranie głosów zakończy się 2 marca.

CZYTAJ TAKŻE: CDU/CSU i SPD porozumiały się w sprawie utworzenia rządu

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply