Niemieckie media: CDU/CSU i SPD porozumiały się w sprawie utworzenia rządu

Według niemieckich mediów powołujących się na własne źródła w Niemczech sukcesem zakończyły się rozmowy o utworzeniu rządu.

Niemieckie media, w tym Spiegel Online i ARD podają, że nocne rozmowy o utworzeniu rządu pomiędzy CDU i jej bawarskim odpowiednikiem CSU a SPD zakończyły się sukcesem i w Niemczech ponownie powstanie „wielka koalicja” dwóch największych partii.

Szczegóły umowy koalicyjnej mają być znane jeszcze dzisiaj, ale już media nieoficjalnie podają, jak podzielono niektóre resorty. Internetowe wydanie Bildu napisało, że socjaldemokraci dostaną teki ministra spraw zagranicznych, finansów i pracy. CDU obsadzi m.in. resorty gospodarki i obrony. Ministrem spraw wewnętrznych ma zostać szef CSU Horst Seehofer znany z krytyki liberalnego podejścia do kwestii migracyjnych.

Jak pisze Deutsche Welle, rozmowy koalicyjne miały zakończyć się w niedzielę, lecz okazało się, że potrzebna była „dogrywka”. Zaplanowane na wtorek negocjacje przeciągnęły się do środy rano. Na „ostatniej prostej” obok podziału stanowisk dyskutowano o regulacjach rynku pracy i służby zdrowia. SPD chciało ograniczenia zjawiska umów o pracę na czas określony, a w służbie zdrowia walczyło o wyrównanie stawek dla lekarzy za opiekę w zakładach prywatnych i publicznych.

Przypomnijmy, że od wyborów parlamentarnych we wrześniu 2017 roku niemieckim partiom nie udaje się utworzyć nowego rządu. Dotychczasowi ministrowie zarządzają swoimi resortami jedynie komisarycznie. Początkowo lider SPD Martin Schulz odrzucał możliwość ponownego wejścia do „wielkiej koalicji” z CDU/CSU. Jako receptę na odzyskanie popularności przez jego partię uznał przejście do zdecydowanej opozycji wobec spodziewanego rządu CDU-FPD-Zieloni. Negocjacje koalicyjne między tymi trzema partiami zakończyły się jednak niepowodzeniem. Po spotkaniu z wywodzącym się z SPD prezydentem Niemiec, Walterem-Frankiem Steinmeierem, Schulz zmienił zdanie i w grudniu 2017 roku wyraził zgodę na wstępne rozmowy z Angelą Merkel i szefem CSU Horstem Seehoferem.

[AKTUALIZACJA 07.02.2018: Według agencji dpa ministrem finansów zostanie Olaf Scholz z SPD, ministrem spraw zagranicznych szef SPD Martin Schulz, a ministrem gospodarki będzie Peter Altmaier (CDU). Tekę ministra obrony zachowa Ursula von der Leyen]

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: przełom w rozmowach o utworzeniu koalicji rządowej

Kresy.pl / PAP / Deutsche Welle / dpa

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply