Departament Obrony USA analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, gotowych wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją - przekazała w nocy z czwartku na piątek stacja CNN.

Pentagon ma nadzieję, że podejmie decyzje, które propozycje zrealizować w nadchodzących tygodniach, a także które z nich mogą być w przyszłości potencjalnie wykorzystane przez armię amerykańską. W pierwszej kolejności rozważane będą m.in. komponenty obrony powietrznej, broń przeciwpancerna oraz bezzałogowe statki powietrzne. To uzbrojenie zgłoszone przez stronę ukraińską jako najbardziej potrzebne na froncie. Departament obrony analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych.

"Departament analizuje w szczególności te opcje, które przyspieszyłyby produkcję i zwiększyły możliwości w amerykańskiej bazie przemysłowej w zakresie broni i sprzętu, które można szybko eksportować, wdrażać przy minimalnym szkoleniu i które okazały się skuteczne na polu bitwy" - wskazuje Pentagon.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

W parlamencie Ukrainy pojawił się projekt ustawy liberalizującej zasady wypuszczania z kraju mężczyzn w wieku poborowym.

W Radzie Najwyższej zarejestrowano projekt ustawy, którego autorem jest Heorhij Mazuraszu z rządzącej partii "Sługa narodu". Projekt nowych przepisów zakłada rozszerzenie katalogu mężczyzn, którzy będą mogli opuszczać Ukrainę w warunkach stanu wojennego.

29 czerwca samochody Lasów Państwowych trafiły do leśników służących w ukraińskiej armii. Siedemnaście nowo przekazanych wozów jest odpowiednio przystosowanych pod względem technicznym do trudnych warunków panujących podczas działań wojennych. (więcej…)

Ukraińskie pociski spadły na rosyjskie miasto Biełgorod. Miały uderzyć w zabudowania mieszkalne doprowadzając do śmierci cywilów.

W niedzielę nad ranem w Biełgorodzie były słyszalne wybuchy. Na Twitterze i Telegramie pojawiły się nagrania mające obrazować eksplozje w rosyjskim mieście.

 

Flaga Unii Europejskiej została umieszczona w sali głównej ukraińskiej Rady Najwyższej w Kijowie w piątek 1 lipca. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 295 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
40%