Skandaliczny sposób „restauracji” zamku w Kamieńcu Podolskim zwrócił uwagę internautów.

Piętnastego lutego br. Kresy.pl informowały jako pierwsze medium w Polsce o zawaleniu się fragmentu muru zamku w Kamieńcu Podolskim. Pisaliśmy wówczas, że zawaliło się oblicowanie muru północnego bastionu Starego Zamku. Według mera Kamieńca Mychajły Simaszewycza przyczyną było zawilgocenie muru i naprzemienne jego zamarzanie i odmarzanie przez długi okres czasu. Komisja złożona z ekspertów budowlanych, radnych miasta oraz przedstawicieli muzeum, które mieści się w zamku, zdecydowała o rozebraniu części zagrożonego muru i usunięcia gruzowiska. Do prac wynajęto prywatną firmę, która przystąpiła do rozbierania bezcennego zabytku przy pomocy młotów pneumatycznych. Zapowiadano wówczas, że prace rozbiórkowe mogą potrwać kilka dni.

Okazuje się jednak, że młoty pneumatyczne to nie jedyny sprzęt użyty do rozbiórki. W ostatnich dniach popularność w sieci zdobywają filmy zamieszczone na facebookowym profilu użytkownika Vadyk Udovyk. Opublikowane z datą 17. lutego br. filmy pokazują, jak dźwig przy użyciu kuli do wyburzania rujnuje zagrożony fragment murów. Głos zza kadru mówi: „O, tak rujnują zamek w Kamieńcu Podolskim. W ten sposób próbują go odrestaurować”.

Post Udovyka zdobył już ponad 3,5 tys. udostępnień. Pierwszy z jego filmów został obejrzany do tej pory ponad 230 tys. razy. „Odnośnie zawalenia się najbardziej znanej ukraińskiej fortecy. Proces restauracji zachodniego muru +po ukraińsku+. Jak myślicie, wszystko jest w porządku?” – napisał Udowyk prosząc o maksymalne rozpowszechnienie jego postu. W komentarzach do postu i poszczególnych filmów internauci nie pozostawiają na sposobie „restauracji” legendarnego zabytku suchej nitki.

Jak podał 22. lutego br. lokalny portal VDALO, powołujący się na ukraińską platformę zamówień publicznych, muzeum zamkowe wynajęło do rozbiórki zagrożonego odcinka murów prywatną firmę „Hermes-S” za 143,5 tys. hrywien.

CZYTAJ TAKŻE: Zamek w Brzeżanach popada w ruinę

Kresy.pl / VDALO

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Ukraińcy to osobny temat,ale i my Polacy mamy na sumieniu wiele setek pałaców i pałacyków przejętych po Niemcach.Najdobitniejszym przykładem naszego wandalizmu ,jest zespół pałacowy w Szczodrym na Dolnym Śląsku.Jeden z największych tego typu w Europie.Który już nie istnieje.Pomimo tego ,że wojna ,go nie zniszczyła.