Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wizyty we Lwowie zapowiedział renowację Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarza Orląt).

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński powiedział w środę na zakończenie wizyty we Lwowie, że konieczna jest renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa.

“Byliśmy rano na Panteonie na Cmentarzu Łyczakowskim, widzieliśmy lwy, które już są odsłonięte i rozmawialiśmy na temat renowacji cmentarza, bo to od dawna należało zrobić. Ta renowacja była wstrzymywana, a teraz już nie ma przeszkód, więc będzie renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa” – powiedział Gliński.

Wicepremier zapytany o to, kto sfinansuje renowację, odpowiedział, że cały koszt jest w stanie pokryć strona polska. Kwestię tę uznał za “drugorzędną”.

Gliński wskazał na konieczność przeprowadzenia renowacji, ponieważ ostatni generalny remont cmentarza odbył się 20 lat temu. “Jest dobra wola z obu stron, złożyliśmy już wniosek, więc ta renowacja zostanie szybko przeprowadzona” – mówił wicepremier.

Głównym celem Glińskiego we Lwowie było spotkanie z ministrem kultury Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką. Na Cmentarzu Obrońców Lwowa wicepremier wpisał się do księgi pamiątkowej w kaplicy i wraz z merem Lwowa Andrijem Sadowym złożył kwiaty na płycie głównej pod Pomnikiem Chwały. Obaj złożyli też kwiaty pod pomnikiem Ukraińskiej Armii Halickiej i oddali hołd ukraińskim żołnierzom poległym w obecnej wojnie, których groby znajdują się w pobliżu, na terenie Cmentarza Łyczakowskiego.

Polska delegacja z wicepremierem Glińskim na czele odwiedziła też dawny kościół jezuitów (obecnie jest to greckokatolicka cerkiew garnizonowa), w którym polscy i ukraińscy konserwatorzy od 10 lat odnawiają freski Franza i Sebastiana Ecksteinów. Wizyta Glińskiego we Lwowie zakończyła się zwiedzaniem katedry łacińskiej i spotkaniem z metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim.

Finansowany przez polskie ministerstwo kultury Instytut POLONIKA od lat realizuje prace renowacyjne na cmentarzu Łyczakowskim (kaplice Krzyżanowskich, Barczewskich i Krzeczunowiczów, nagrobek wybitnego architekta Piotra Tarnawieckiego oraz działania ratunkowe przy nagrobkach niszczonych w wyniku nawałnic). Dokonano także renowacji kwatery powstańców listopadowych. Podobne prace na Cmentarzu Obrońców Lwowa były wstrzymywane przez ukraińskie władze. W 2018 roku RMF FM dowiedziało się nieoficjalnie, że strona polska z tego powodu zrezygnowała z generalnego remontu cmentarza mimo, iż środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie.

Kresy.pl / pap.pl / wnp.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • r2d2
   r2d2 :

   Nie zapomnij że Ruscy zabrali ten teren Polsce (i oddali “Banderowcom”?) a w ogólnym rozrachunku Ruscy zagrali Polsce teren o łącznej powierzchni 77 000 km2. Może Ruscy wynagrodzą Polsce oddają np. Królewiec?

   • Kasper1
    Kasper1 :

    To raczej ty nie zapomnij, że Kresy zostały zabrane Polsce przez SOWIETÓW a konkretnie przez ich dyktatora, GRUZINA Josifa Wissarionowicza Dżugaszwili znanego pod jeszcze rewolucyjnym pseudonimem “Stalin”. Współcześni RUSCY to tylko część SOWIETÓW a Koenigsberg mógłby zostać ODDANY jedynie Niemcom.

    • r2d2
     r2d2 :

     to kogo sobie Ruscy wybrali na przewodnika, to już nie nasza sprawa. To że powinni oddać Polsce 77k.km2 to osobna kwestia ale dla czego Królewiec mogli by przekazać tylko Niemcom, to tego już nie rozumiem. Polakom też mogli by oddać i tak mogli by starać się o przyjazne relacje z Polską i Polakami.

     • Roman1
      Roman1 :

      A może też warto pamiętać, iż to nie sami ruscy zabierali, gdyż mieli na to zgodę naszych wiecznych sojuszników Amerykanów i Anglików. To są sojusznicy na 100%. Odrębną sprawą jest do kogo będzie należał Lwów, gdy zachód, jak zwykle, wycofa się z wojny.