“Ciszo milcz! Bólu mów!” – pod takim tytułem ukazała się książka poetycka Stanisława Srokowskiego. Jak reklamuje go wydawca, “to największy, najpełniejszy i najbardziej okazały  tom poezji kresowej we współczesnej  literaturze polskiej. Opiewa piękno i dramat polskich ziem kresowych, ukazuje losy ludzkie i historie wschodnich regionów Rzeczypospolitej. Spotykamy tam wiersze o Lwowie i Wilnie, o Rossie i Lwowskich Orlętach,  o Zygmuncie Rumlu, Ponarach i Katyniu, o rodzinie poety, dziadku, ojcu i matce, o urokach dzieciństwa i przekleństwach zbrodni ludobójstwa”.

Wydawca, Magna Polonia, tak prezentuje najnowszą książkę znanego pisarza:  “Jest to jedyny  tak bogaty  zbiór wierszy w polskiej liryce całkowicie poświęcony  tragedii  ziem kresowych. Stanisław  Srokowski od lat opisuje dramatyczne dzieje Polaków w opowiadaniach i powieściach. Jednakże w poezji dopiero teraz jawi się jako piewca polskiej duszy, sięgający do najgłębszych pokładów ludzkiej egzystencji. Wywodzi się z głośnej poetyckiej awangardy XX w., zwanej szkołą lingwistyczną i po raz kolejny wnosi  do  współczesnej literatury nowatorski  ton, wzbogacając go oryginalną  metaforyką, błyskotliwym obrazowaniem i subtelnym stylem.

Wydawnictwo zamieszcza również opinie wydane przez użytkowników mediów społecznościowych na temat wcześniej opublikowanych wierszy.  Dorota Gościńska: „Jestem pod wielkim wrażeniem”.  Marysia Olech: „Bardzo bolesna poezja, zmusza do refleksji”. Joanna Mencel: „Moja dusza krzyczy”. Daniel Obrzut: „Chwyta za serce”. Blandyna Niemirowska: Bezcenne źródło prawdy i wiedzy.  Jan Strządała:  „Poruszające głęboko, piękne”. Kasia Czernatowicz: „Wstrząsnęły mną”.  Dr Lucyna Kulińska: „Genialne!”. Prof. Dorota Heck z Uniwersytetu Wrocławskiego:  „Nowe wiersze Stanisława Srokowskiego przypominają jego szczytowe osiągnięcia artystyczne w poezji XX w”. Język tej liryki,  jakby powiedział filozof  ujawnia nadwyżkę sensu, pogłębia nasze oswajanie z własnym istnieniem. Piękno spotyka się tu z dojrzałością, mądrość z prawdą, a powaga z godnością. To ważny, unikalny i dociekliwy głos polskiej  poezji”.

Zobacz także: Stanisław Srokowski pisze do Ziobry ws. ścigania ocalałych z rzezi wołyńskiej: Proszę powstrzymać szaleństwa podległej Panu prokuratury

 

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply