Wojna nie wstrzymała prac konserwatorskich prowadzonych przez polskie instytucje na Ukrainie przy polskich zabytkach – pisze dziennik „Rzeczpospolita”. Prace trwają, nawet pomimo braku materiałów czy częstych przerw w dostawach prądu.

W swoim czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, iż mimo trudnej sytuacji związanej z trwającą od prawie trzech lat wojną rosyjsko-ukraińską, na Ukrainie trwają prace konserwatorskie przy polskich zabytkach. Prowadzą je polskie instytucje.

Jak czytamy, najbardziej zaawansowane prace, realizowane od 2013 roku, prowadzone są w kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce na Wołyniu. Polacy odnawiają tamtejszą słynną świątynię, wzniesioną w XVII wieku z inicjatywy Stanisława Albrechta Radziwiłła.

Przeczytaj: Powstał 5-letni plan renowacji zabytków Ołyki

 

„Kościół stanowi unikalny przykład architektury barokowej i do wojny uznawany był za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu. Po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną parafia ołycka została rozwiązana, a świątynia została zamieniona na stajnię kołchozu. Dopiero w roku 1991 władze ukraińskie przekazały kościół wspólnocie wiernych, dzięki czemu dziś znów może być on miejscem kultu religijnego” – pisze „Rz”.

Prace restauratorsko-konserwatorskie prowadzi Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. Środki pochodzą z budżetu państwa. Już w 2023 roku, czyli po wybuchu wojny, zabezpieczony został ołtarz w nawie bocznej. Przeprowadzono też prace przy rekonstrukcji figur św. Jakuba Apostoła, św. Jana Apostoła, św. Andrzeja Apostoła. Ponadto, odbywała się konserwacja i rekonstrukcja alabastrowych aniołów.

„Rzeczpospolita” zaznacza, że mimo wojny na Ukrainie odnawiane są też inne zabytki związane z polskim dziedzictwem. Realizowane są one m.in. we Lwowie czy w Berdyczowie. Gazeta dodaje, że polskie władze zadeklarowały też pomoc w odnowieniu zabytkowych budynków, które zostały zniszczone w czasie wrześniowego ataku rakietowego na Lwów. Wówczas w różnym stopniu uszkodzonych zostało około 70 obiektów architektury historycznej sprzed 1939 roku.

W artykule zwrócono też uwagę, że 8 grudnia 2024 roku odsłonięto zrekonstruowany wizerunek Najświętszej Maryi Panny nad główną bramą forteczną klasztoru karmelitów bosych w Berdyczowie. Od 2016 roku ministerstwo kultury oraz Instytut Polonika przeznaczyły na konserwację XVII-wiecznego zespołu klasztornego ponad 2 mln zł.

„Rzeczpospolita” / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply