Władze państwowej administracji obwodu wołyńskiego na Ukrainie opracowały program renowacji dziedzictwa historyczno-architektonicznego w miasteczku Ołyka, dawnej siedzibie rodu Radziwiłłów. – podał w sobotę portal Monitor Wołyński.

Plan restauracji zabytków Ołyki, które obecnie znajdują się w opłakanym stanie, obejmuje lata 2019-2024. Szacuje się, że pochłonie on 1,147 mld hrywien (około 160 mln złotych). Środki mają pochodzić z budżetu państwa oraz budżetów samorządowych.

W planach jest odnowienie nie tylko zabytkowych obiektów, ale także stworzenie infrastruktury turystycznej. Mają powstać szlaki turystyczne, tablice i znaki informacyjne, pole kempingowe i centrum informacji turystycznej. Miasteczko ma doczekać się swojej strony internetowej, a w odnowionych zabytkach ma powstać sieć muzeów. Przewidziano także rekonstrukcję i rozbudowę infrastruktury oczyszczania ścieków.

Na odnowienie w Ołyce czeka w sumie 11 zabytków architektury – m.in. zamek Radziwiłłów, kolegiata Św. Trójcy, brama wjazdowa fortyfikacji miejskich, kościół św. Piotra i Pawła, cerkiew Świętej Trójcy, cerkiew Ofiarowania Pańskiego, kaplica cmentarna oraz unikalna droga wyłożona tzw. trylinką.

Restaurację zamku ma umożliwić budowa nowego szpitala psychiatrycznego, do którego zostaną przeniesieni chorzy przetrzymywani obecnie w budynku zamku. Władze planują też zbudowanie 16 mieszkań, do których przeniosą się osoby mieszkające obecnie w zabytkowych obiektach, a także szkoły i przedszkola.

“Wdrożenie programu zapewni renowację zabytków położonych w Ołyce, ich przetrwanie dla przyszłych pokoleń, a także da impuls do zmian w zakresie ochrony dziedzictwa architektonicznego w obwodzie wołyńskim i pozwoli stworzyć odpowiednie warunki do pozyskiwania środków od inwestorów prywatnych i organizacji międzynarodowych” – stwierdzono w uzasadnieniu programu, które cytuje Monitor Wołyński. Program musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Wołyńską Radę Obwodową.

Władze obwodu wołyńskiego chcą w tym roku zorganizować międzynarodową konferencję naukową z okazji 870. rocznicy pierwszej wzmianki o Ołyce i 455-lecia nadania miejscowości praw miejskich.

Przypomnijmy, że kolegiata Św. Trójcy w Ołyce, jeden z najważniejszych wczesnobarokowych kościołów na Kresach, jest już od kilku lat restaurowana na koszt polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZYTAJ TAKŻE: Szpital psychiatryczny wyniesie się z zamku Radziwiłłów w Ołyce? Tak chcą ukraińskie władze

Kresy.pl / Monitor Wołyński

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply