W Mościskach otwarto Dom Polski

W Mościskach w obwodzie lwowskim otwarty został Dom Polski. W dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni ponad 150 metrów swoją siedzibę ma Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (TKPZL) – informuje “Kurier Galicyjski”.

Mościska to miasteczko położone 15 km od granicy z Polską, w którym zamieszkuje ok. 10 tys. osób, z których 1/3 to Polacy. Czekali oni na otwarcie Domu Polskiego przy ul. Jana Pawła II ponad 30 lat.

Przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, mer Mościsk Myrosława Pelc, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” Lilia Luboniewicz i prezes mościskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Henryk Ilczyszyn. Poświęcenia obiektu dokonał ks. proboszcz Władysław Derunow.

Gratulacje członkom towarzystwa w Mościskach złożył prezes zarządu głównego TKPZL Emil Legowicz oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu Tadeusz Król. Byli obecni również prezesi i członkowie polskich organizacji z Sambora, Żółkwi, Trzcieńca, Krysowic, Pnikuta oraz dziennikarze Polskiego Radia Lwów.

Minister Michał Dworczyk podkreślił, że Polacy w Mościskach są jednym z największych skupisk na terenach obecnej Ukrainy. – Jestem przekonany, że ten dom będzie tętnił życiem, że będą tutaj liczne spotkania, uroczystości i że będzie służył lokalnej polskiej społeczności – powiedział szef KPRM.

Minister Dworczyk wręczył w nowootwartej siedzibie w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy medale stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Otrzymali je wieloletni członek TKPZL Jan Wiącek, prezes Henryk Ilczyszyn oraz ks. proboszcz Władysław Derunow.

– Społeczność polska była tego wszystkiego pozbawiona. Jedynym miejscem, gdzie zrzeszali się był kościół parafialny. Oni ten kościół obronili i obronili te wszystkie wartości – powiedział ks. Władysław Derunow, proboszcz parafii pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Mościskach.

Po poświęceniu budynku Domu Polskiego odprawiono uroczystą mszę świętą w kościele pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Wystąpił chór katedry lwowskiej, który w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia.

Delegacja na czele z ministrem Michałem Dworczykiem oddała również hołd polskim żołnierzom poległym w walkach pod Lwowem we wrześniu 1939 roku. Złożono kwiaty i zapalono znicze przy krzyżu kwatery żołnierzy polskich na cmentarzu w Mościskach.

Mościski oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej działa od 1989 roku. Przez wiele lat Towarzystwo nie miało swojej siedziby, a jego członkowie spotykali się w salce przy kościele. Dopiero w 2007 roku, po długich staraniach otrzymano pod wynajem pomieszczenie, które własnymi siłami zostało wyremontowane. W kolejnych latach zakupiono obecny budynek, który udało się wyremontować w tym roku.

Zakup i kapitalny remont lokalu został sfinansowany przez Fundację Wolność i Demokracja ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

12 maja 2020 roku rada miasta Mościska podjęła uchwałę o zmianie statutu dotychczasowej Ogólnokształcącej Szkoły Średniej z polskim językiem nauczania nr 3 im. królowej Jadwigi o czym napisaliśmy obszernie na naszym portalu. Nowy statut zmienił nazwę szkoły oraz określił język ukraiński jako język nauczania w niej.

Polskie resorty spraw zagranicznych i edukacji w odpowiedzi na pytania portalu Kresy.pl o podjęte działania ws. zagrożonej ukrainizacją szkoły nr 3 w Mościskach z polskim językiem nauczania wyraziły zaniepokojenie sytuacją placówki i poinformowały ogólnie o trwających rozmowach z władzami Mościsk z udziałem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i dyrekcją szkoły. Ministerstwo edukacji dodało, że polski konsulat „podejmuje doraźne działania na miejscu”, zapewniając że strona polska nie zgadza się na zmiany. „Liczymy na pozytywne rozwiązanie tej sprawy” – napisały polskie ministerstwa, których przedstawiciele dotąd publicznie twierdzili, że zagwarantowali bezpieczeństwo polskojęzycznego szkolnictwa na Ukrainie.

ZOBACZ: Poseł Kamiński dla Kresy.pl: ws. polskiej szkoły w Mościskach polskie władze działają reakcyjnie

Obecnie badamy aktualną sytuację w polskiej szkole w Mościskach. Uzyskane informacje przekażemy na naszym portalu.

Kresy.pl / kuriergalicyjski.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply