Lwów: grekokatolicy otrzymali na własność kościół św. Kazimierza

Szef państwowej administracji obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka przekazał dawny kościół św. Kazimierza we Lwowie na własność grekokatolickiej parafii Błogosławionego Klemensa Szeptyckiego. – podał w piątek lwowski portal Zaxid.net powołując się na rozporządzenie opublikowane na stronie internetowej tego urzędu.

Z tekstu rozporządzenia wynika, że do 28. stycznia br. budowla znajdowała się w gestii ministerstwa spraw wewnętrznych, później przeszła pod zarząd państwowej administracji obwodu lwowskiego. Parafia Błogosławionego Klemensa Szeptyckiego korzystała z kościoła już od 2007 roku. Jednocześnie budowla funkcjonowała jako muzeum sztuki sakralnej lwowskiej archidiecezji Kościoła greckokatolickiego (UKGK).

Kościół św. Kazimierza we Lwowie został zbudowany jako świątynia drewniana w 1630 roku. Spalony podczas oblężenia Lwowa przez wojska Chmielnickiego w 1648 roku został wzniesiony na nowo jako budowla murowana, wraz z klasztorem reformatów w 1664 roku. Od 1783 roku z klasztoru korzystały szarytki, które prowadziły w nim sierociniec. Po przejęciu klasztoru przez władze sowieckie urządzono w nim kolonię pracy dla niepełnoletnich dziewcząt, natomiast w kościele funkcjonowała szkoła milicyjna.

Przypomnijmy, że dawny kościół św. Kazimierza stał się przed laty przedmiotem umowy pomiędzy Kościołami greckokatolickim i łacińskim. Kościół rzymskokatolicki zrzekł się roszczeń do d. kościoła św. Kazimierza w zamian za obietnicę oddania mu innej budowli rzymskokatolickiej – kościoła Matki Bożej Gromnicznej. Do formalnego przekazania tej drugiej świątyni jednak nigdy nie doszło – do niedawna mieściła się w nim greckokatolicka parafia, która jedynie udostępniała kościół dominikanom w określonych godzinach. Gdy władze UKGK w końcu odwołały z parafii proboszcza, a później zlikwidowały całą parafię, zbuntowana grupka grekokatolików przejęła klucze do kościoła i przestała do niego wpuszczać rzymskich katolików. Pojawiły się nawet doniesienia, że wierni ci przeszli na prawosławie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: ZSRR zabrał klasztor katolikom, Poroszenko „oddaje” go grekokatolikom i mówi o „historycznej sprawiedliwości” [+VIDEO]

Kresy.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz