Lwów: grekokatolicy otrzymali na własność kościół św. Kazimierza

Szef państwowej administracji obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka przekazał dawny kościół św. Kazimierza we Lwowie na własność grekokatolickiej parafii Błogosławionego Klemensa Szeptyckiego. – podał w piątek lwowski portal Zaxid.net powołując się na rozporządzenie opublikowane na stronie internetowej tego urzędu.

Z tekstu rozporządzenia wynika, że do 28. stycznia br. budowla znajdowała się w gestii ministerstwa spraw wewnętrznych, później przeszła pod zarząd państwowej administracji obwodu lwowskiego. Parafia Błogosławionego Klemensa Szeptyckiego korzystała z kościoła już od 2007 roku. Jednocześnie budowla funkcjonowała jako muzeum sztuki sakralnej lwowskiej archidiecezji Kościoła greckokatolickiego (UKGK).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Kościół św. Kazimierza we Lwowie został zbudowany jako świątynia drewniana w 1630 roku. Spalony podczas oblężenia Lwowa przez wojska Chmielnickiego w 1648 roku został wzniesiony na nowo jako budowla murowana, wraz z klasztorem reformatów w 1664 roku. Od 1783 roku z klasztoru korzystały szarytki, które prowadziły w nim sierociniec. Po przejęciu klasztoru przez władze sowieckie urządzono w nim kolonię pracy dla niepełnoletnich dziewcząt, natomiast w kościele funkcjonowała szkoła milicyjna.

Przypomnijmy, że dawny kościół św. Kazimierza stał się przed laty przedmiotem umowy pomiędzy Kościołami greckokatolickim i łacińskim. Kościół rzymskokatolicki zrzekł się roszczeń do d. kościoła św. Kazimierza w zamian za obietnicę oddania mu innej budowli rzymskokatolickiej – kościoła Matki Bożej Gromnicznej. Do formalnego przekazania tej drugiej świątyni jednak nigdy nie doszło – do niedawna mieściła się w nim greckokatolicka parafia, która jedynie udostępniała kościół dominikanom w określonych godzinach. Gdy władze UKGK w końcu odwołały z parafii proboszcza, a później zlikwidowały całą parafię, zbuntowana grupka grekokatolików przejęła klucze do kościoła i przestała do niego wpuszczać rzymskich katolików. Pojawiły się nawet doniesienia, że wierni ci przeszli na prawosławie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: ZSRR zabrał klasztor katolikom, Poroszenko „oddaje” go grekokatolikom i mówi o „historycznej sprawiedliwości” [+VIDEO]

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz