Lwów: grekokatolicy, którzy przejęli kościół MB Gromnicznej, przeszli na prawosławie

Grekokatolicy, którzy nie zgadzali się z oddaniem kościoła Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie w ręce rzymskich katolików, przeszli do Prawosławnego Kościoła Ukrainy. To jeszcze bardziej komplikuje sprawę zwrotu świątyni prawowitym właścicielom, ponieważ buntownicy dysponują kluczami do obiektu.

Jak podaje lwowski portal Zaxid.net, grupka wiernych, którzy nie uznali decyzji greckokatolickiego metropolity Lwowa abp Wozniaka o zwrocie kościoła i likwidacji wykorzystującej go parafii, podjęła w niedzielę 3. marca decyzję o zmianie wyznania i przejściu do powstałego w ostatnich miesiącach przy wsparciu ukraińskich władz Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Informację tę potwierdził portalowi Ihor Baranowski, który kieruje organizacją parafian.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

O tym, że ludzie, którzy przejęli kościół Matki Bożej Gromnicznej, mają zamiar zmienić wyznanie, świadczyło już wydane tydzień temu ostrzeżenie abp Wozniaka, który przestrzegł wiernych, że w tej świątyni nabożeństwa są odprawiane przez „niekatolickich duchownych”. Lwowska archidiecezja UKGK nie sprecyzowała przy tym, do jakiego wyznania należą owi duchowni.

Jak podawaliśmy wcześniej, po latach sporów lwowskie władze Kościoła greckokatolickiego zdecydowały się oddać Kościołowi rzymskokatolickiemu budynek kościoła Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie. Z tamtejszej parafii odwołały proboszcza a wiernym zaproponowano przejście do sąsiedniej parafii. Mimo to wspólnota rzymskokatolicka wciąż nie mogła korzystać z kościoła, ponieważ zbuntowana grupka grekokatolików uważająca obiekt za swoją własność, zamknęła świątynię. Ponadto ludzie ci zaczęli zbierać się 3 razy w tygodniu w kościele – 2 razy sami się modląc a w niedzielę słuchając mszy w radiu.

Zmiana wyznania przez buntowników znacznie komplikuje sprawę zwrotu kościoła MB Gromnicznej Kościołowi łacińskiemu, ponieważ wspólnota korzystająca z kościoła przed laty w jakiś sposób go „sprywatyzowała” pomimo tego, że jest to obiekt zabytkowy.

Tłem dla przejścia lwowskiej grupki wiernych wraz ze świątynią do Prawosławnego Kościoła Ukrainy jest przechodzenie parafii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) pod jurysdykcję PKU. Jak informuje Zaxid.net, tylko w obwodzie lwowskim do PKU przeszło 19 z 60 parafii UKP PM.  Jak 24. lutego podawał kanał TSN, na całej Ukrainie do PKU przeszło 400 parafii UKP PM. Dotychczas brak było doniesień o grupowym przechodzeniu grekokatolików do nowej struktury.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Zwierzchnik grekokatolików chce zbliżenia z Prawosławnym Kościołem Ukrainy

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz