Lwowska archidiecezja Kościoła greckokatolickiego wydała w czwartek komunikat o likwidacji swojej parafii w kościele Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie, po latach robiąc miejsce dla rzymskich katolików. Jednak jak wynika z komunikatu, świątynię przejęli duchowni “niekatoliccy”.

Jak podawaliśmy wcześniej, po latach sporów lwowskie władze Kościoła greckokatolickiego zdecydowały się oddać Kościołowi rzymskokatolickiemu budynek kościoła Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie. Z tamtejszej parafii odwołały proboszcza a wiernym zaproponowano przejście do sąsiedniej parafii. Mimo to wspólnota rzymskokatolicka wciąż nie mogła korzystać z kościoła, ponieważ zbuntowana grupka grekokatolików uważająca obiekt za swoją własność, zamknęła świątynię. Według dotychczasowych relacji ludzie ci zaczęli zbierać się 3 razy w tygodniu w kościele – 2 razy sami się modląc a w niedzielę słuchając mszy w radiu.

Z wczorajszego komunikatu lwowskiej archidiecezji UKGK wynika, że arcybiskup Wozniak poszedł krok dalej – zlikwidował parafię Objawienia Pańskiego, która dotychczas wykorzystywała kościół MB Gromnicznej. Decyzja o tym zapadła 5. lutego br. Władze Kościoła greckokatolickiego poinformowały jednocześnie, że nie są właścicielem świątyni, ponieważ “20. grudnia 2002 roku właściwe organy władzy przekazały ją społeczności [hromadi – red.] na prawach kolektywnej własności”. Potwierdzono w ten sposób wcześniejsze przypuszczenia, że wspólnota korzystająca z kościoła przed laty w jakiś sposób go „sprywatyzowała” pomimo tego, że jest to obiekt zabytkowy.

Archidiecezja UKGK ostrzegła także wiernych, że obecnie w kościele nabożeństwa odprawiają “niekatoliccy duchowni”.

W związku z tym, że w tym budynku sakralnym trwają wspólne modlitwy liturgiczne, mając na względzie dobro wiernych lwowskiej archidiecezji UKGK, chcielibyśmy poinformować wszystkich, że obecnie nabożeństwa w kościele Ofiarowania Pańskiego [MB Gromnicznej – red.] we Lwowie są prowadzone przez niekatolickich duchownych. – napisano w oświadczeniu.

Kresy.pl starają się uzyskać więcej wyjaśnień w kwestii tych doniesień, które mogą oznaczać przejęcie kościoła przez inny związek wyznaniowy.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe fakty w sprawie sporu o kościół MB Gromnicznej we Lwowie

Kresy.pl / ugcc.lviv.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply