Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przekazał Kościołowi greckokatolickiemu kompleks byłego klasztoru dominikanów w Tarnopolu. Podczas ceremonii przekazania specjalnego certyfikatu mówił o przywracaniu “historycznej sprawiedliwości”, mimo iż władze sowieckie zabrały klasztor nie grekokatolikom, lecz Kościołowi rzymskokatolickiemu.

Jak podała agencja Ukrinform, przekazanie klasztoru w użytkowanie tarnopolsko-zborowskiej archieparchii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odbyło się w poniedziałek na specjalnej uroczystości w soborze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnopolu, czyli dawnym kościele dominikanów, przylegającym do klasztoru.

“Dzisiaj na naszych oczach jest przywracana historyczna sprawiedliwość. Przekazujemy do korzystania archieparchii tarnopolsko-zborowskiej kompleks klasztorny ojców dominikanów, który swojego czasu znacjonalizowała komunistyczna władza.” – mówił Poroszenko. Ukraiński prezydent dziękował także UKGK oraz Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy za “nieustanne modły za Ukrainę, za Bożą pomoc i za misjonarską i kapelańską działalność”.

Poroszenko, który wyznaje prawosławie, w tarnopolskim soborze wziął udział w nabożeństwie o pokój na Ukrainie.

Dawny kościół i klasztor dominikanów w Tarnopolu stanowią wspólny kompleks architektoniczny wzniesiony w latach 1749-1779. Fundatorem świątyni był hetman wielki koronny Józef Potocki. Władze sowieckie odebrały kompleks Kościołowi rzymskokatolickiemu, w kościele urządzono magazyn a później galerię, w klasztorze – państwowe archiwum.

Jak podaje agencja Ukrinform, w 1993 roku świątynię przejął Kościół greckokatolicki zamieniając ją w sobór pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Odnośnie klasztoru podjęto decyzję, że przejdzie on w ręce grekokatolików po zakończeniu budowy nowej siedziby archiwum. W marcu br. archiwum zakończyło przenosiny do nowej siedziby.

D. kościół i klasztor dominikanów w Tarnopolu można obejrzeć w jednym z odcinków serii “Historia z drona”.

CZYTAJ TAKŻE: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

Kresy.pl / Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply