Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał Pełnomocnika Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego. Została nim Olga Chrebor, która od lat zajmuje się społecznością ukraińską we Wrocławiu. – podała w środę oficjalna strona internetowa Wrocławia.

Jak pisze inny wrocławski portal tuwroclaw.com, powołanie Chrebor na stanowisko pełnomocnika odbyło się podczas Forum for Unity of Migrants (Forum na rzecz Jedności Migrantów) organizowanego przez Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju oraz Fundację Ukraina. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział przy tym, że będzie kontynuatorem polityki poprzedniego prezydenta wobec Ukraińców. „Chciałbym, żeby wszyscy cudzoziemcy, Ukraińcy, czuli się we Wrocławiu tak, jak u siebie” – mówił Sutryk. Według niego nowa pełnomocnik ma odpowiadać za kształtowanie relacji pomiędzy mieszkającymi we Wrocławiu Polakami i Ukraińcami oraz pośredniczyć pomiędzy społecznością ukraińską a urzędami.

Chrebor ma poznać problemy, które wpływają na jakość oraz standard życia Ukraińców we Wrocławiu i poszukać na nie odpowiedzi. Jako pierwszą rzecz, którą się zajmie, wskazała edukację – zarówno migrantów jak i ludności polskiej. „Nie tylko dzieci migrantów mają problem z adaptacją w szkołach, często ze względu na słabą znajomość języka polskiego. To również problem edukacji naszego społeczeństwa, które – mimo niezbyt dużych różnic kulturowych – nie zawsze jest gotowe funkcjonować obok siebie” – cytuje jej słowa strona internetowa miasta. Chrebor, podobnie jak Jacek Sutryk, powtarzała, że chciałaby, by Ukraińcy czuli się we Wrocławiu jak u siebie. „Wrocław to miasto, w którym Ukraina jest od dawna i jest wielowymiarowa. Wystarczy, że będziemy pomnażać ten ogromny kapitał społeczny.” – mówiła.

Olga Chrebor przedstawia się jako Ukrainka z Wrocławia. Ukończyła Uniwersytet Wrocławski na kierunkach stosunki międzynarodowe i filologia ukraińska. W latach w 2008-2012 wykładała na Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Ukrainistyki. Od 20 lat jest zaangażowana w działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców. Od 15 lat działa zawodowo w sektorze pozarządowym i w instytucjach kultury. Jest lub była związana m.in. z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Fundacją Edukacji Międzynarodowej, Związkiem Ukraińców w Polsce, Związkiem Karaimów Polskich, Centrum Kultury AGORA, Fundacją TransKultura i Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA. Jest prezeską Fundacji Kalejdoskop Kultur. Funkcję pełnomocnika ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego będzie pełnić społecznie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że środowiska proukraińskie postulowały powołanie pełnomocnika prezydenta miasta ds. Ukraińców już w 2017 roku. Jacek Sutryk, który wówczas był dyrektorem departamentu spraw społecznych we wrocławskim ratuszu, nie widział wtedy potrzeby powołania takiej osoby. Jak mówił, miasto radziło sobie „w inny sposób”.

Według oficjalnej strony internetowej Wrocławia w mieście może przebywać nawet 100 tys. migrantów zza wschodniej granicy. W 2016 roku Wrocław liczył około 600 tys. mieszkańców.

Kresy.pl / wroclaw.pl / tuwroclaw.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz