Waldemar Tomaszewski z dużą liczbą podpisów poparcia

Przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski startuje w wyborach na prezydenta Litwy.

We wtorek sztab wyborczy Waldemara Tomaszewskiego złożył listy z podpisami poparcia dla jego kandydatury w Głównej Komisji Wyborczej Litwy. Jak informuje portal L24.lt przewodniczącego polskiej partii poparło aż 30 tys. obywateli. Oznacza to, że sztab Tomaszewskiego zdołał zebrać więcej podpisów niż współpracownicy drugiego kandydata na prezydenta.

„Mimo że sztab wyborczy kandydata jako ostatni odebrał w Głównej Komisji Wyborczej arkusze do zbierania podpisów (dopiero 5 marca), a podpisy zaczęto zbierać od 9 marca, to do 19 marca zebrano już około 30 tys. podpisów. To znacznie więcej (nie licząc podpisów złożonych drogą elektroniczną) niż udało się zebrać innym kandydatom” – poinformował sztab wyborczy polskiego kandydata. Do rejestracji kandydatury potrzebne jest 20 tys. podpisów.

Tomaszewski jest drugim politykiem, który złożył listy poparcia obywateli w Głównej Komisji Wyborczej. Oprócz niego listy popierających zgłoszenie kandydatury na prezydenta złożył też sztab Gitanasa Nausėdy.

Przewodniczący AWPL-ZChR będzie ubiegał się o stanowisko głowy państwa już po raz trzeci. W wyborach w 2009 roku reprezentant Wileńszczyzny otrzymał poparcie 4,68% głosujących. Pięć lat później uzyskał już 8,23%. Zarówno w 2009 jak i w 2014 r. Tomaszewski uzyskał pierwsze miejsce w rejonach wileńskim i solecznikim. Lider Polaków na Litwie od dwóch kadencji zasiada z ramienia swojej partii w Parlamencie Europejskim.

Czytaj także: Polska partia w swojej twierdzy – podsumowanie wyborów samorządowych na Litwie

l24.lt/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. wilenski
  wilenski :

  Nasz lider na Wileńszczyźnie jest poza konkurencją. Zarówno w 2009 jak i 2014 zdecydowanie zwyciężył, pokonując nawet urzędującą prezydent. Można dlatego powiedzieć, że Tomaszewski jest prezydentem Wileńszczyzny, taka jest wola mieszkańców wyrażona w demokratycznych wyborach.

 2. arczi
  arczi :

  Polacy z Wileńszczyzny to polscy patrioci z dziada pradziada, gospodarze Wileńszczyzny od stuleci.
  Panie Waldemarze, życzę wyborczego sukcesu i jak najwyższego poparcia.
  Jesteście inspiracją i wzorem organizowania się i walki o należne prawa dla innych skupisk Polaków i Polonii rozsianych po świecie.