Dziennik „Głos Wielkopolski” opublikował artykuł w języku ukraińskim. Sugeruje, że zamierza publikować kolejne materiały w języku imigrantów.

„Witamy w Poznaniu” – tak zatytułowany jest artykuł opublikowany 22 marca przez „Głos Wielkopolski”. Zarówno tytuł jak i cały artykuł napisany jest wyłącznie w języku ukraińskim. „Ważna informacja z regionu od teraz po ukraińsku” – obiecuje redakcja „Głosu Wielkopolski”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W artykule podano informacje w jaki sposób cudzoziemiec może otrzymać numer PESEL. Podaje też informacje o przepisach podatkowych oraz adresy urzędów skarbowych w Poznaniu. Napisano o środkach transportu publicznego którymi obywatele Ukrainy mogą pokonywać drogę między Wielkopolską a swoim krajem. Dodatkowo zamieszczono informację o komunikacji miejskiej w Poznaniu wraz z cenami biletów.

Gazeta pisze o działających w mieście uczelniach wyższych i na jakich zasadach mogą w nich studiować obywatele innych państw. Informuje też o tym gdzie zasięgać pomocy w sprawach pracowniczych oraz jak przekazywać pieniądze na Ukrainę.

Rozpoczęcie publikowania artykułów w języku ukraińskim „Głos Wielkopolski” uzasadnia tym, że „wielu Ukraińców wybiera pracę i naukę w Polsce”. W artykule podkreśla się, że „w Wielkopolsce Ukraińcy otrzymują najwięcej pozwoleń na pracę. Jako lokalne medium chcemy dotrzeć do każdego mieszkańca naszego regionu”. Gazeta podaje dane, że na początku 2019 r. pozwolenie na pobyt w Wielkopolsce miało 29 tys. cudzoziemców, z czego około 20 tys dotyczyło Ukraińców. Obywateli Ukrainy może być jednak w tym regionie znacznie więcej, bowiem obecne uregulowania pozwalają im na podejmowanie pracy w Polsce bez posiadania zezwolenia na pobyt.

Choć „Głos Wielkopolski” twierdzi, że Ukraińców łączy z Polakami podobieństwo językowe i kulturowe, zdecydował się opublikować artykuł wyłącznie w języku ukraińskim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rząd PiS prowadzi najbardziej liberalną politykę imigracyjną w III RP. Na skutek tego do Polski przyjechała bardzo duża liczba imigrantów z Ukrainy. Instytucje publiczne nie są w stanie podać ich dokładnej liczby. Na podstawie obliczeń firmy ustalającej preferencje użytkowników telefonów komórkowych może przyjąć, że w styczniu bieżącego roku w Polsce przebywało co najmniej 1,3 miliona obywateli Ukrainy.

Czytaj także: We Wrocławiu powołano pełnomocnika ds. Ukraińców. „To miasto w którym Ukraina jest od dawna”

Na progu imigracyjnej katastrofy. Skończymy jak Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy?

gloswielkopolski.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    vader213 :

    Proponuje zmienić nazwę na Głos Banderowski, niech idą na całość a co, informacja, ukraiński bestialski bandyta dostał za mordowanie Polaka w Luboniu tylko 15 latek, tylko dlatego by w przyszłości mógł dalej zajmować się bandytyzmem, by nie wyszedł z wprawy a zadośćuczynienie w wysokości 150 tys powinien zapłacić swoimi organami
    https://plus.gloswielkopolski.pl/poznan-ukrainiec-skazany-na-15-lat-wiezienia-za-zabojstwo-i-podpalenie-salonu-gier-w-luboniu/ar/14000933#wiadomosci