W sieci opublikowano pierwsze ze stu krótkich filmów kręconych przy pomocy dronów, mających zaprezentować dziedzictwo architektoniczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które znajduje się na terytorium obecnej Ukrainy.

Premierowy odcinek tego polsko-ukraińskiego projektu ukazał się 1. stycznia br. Prezentację zabytków rozpoczęto od jednego z najpiękniejszych pałaców dawnej Rzeczypospolitej – pałacu w Podhorcach. 4. stycznia opublikowano kolejny odcinek, tym razem pokazujący kościół obronny w Felsztynie (obecnie wieś Skeliwka w obwodzie lwowskim). Filmy są zamieszczane na facebookowym profilu „PL-UA. Історія з дрона / Historia z drona” oraz na YouTube.Jak pisaliśmy, projekt „Polska-Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Integracja Europa–Wschód we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie oraz Ukrainian Communication Group, która odpowiadała za nagrania wykonywane dronami. Finansowanie zapewniło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do realizacji zaproszono historyków, m.in. Radosława Sikorę i Dmytra Antoniuka, którzy są autorami opisów zabytków prezentowanych w filmach.

Projekt składa się ze 100 krótkich filmów kręconych z dronów, które pokazują zabytki – zamki, fortece, pałace, kościoły itp. – zbudowane w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które obecnie znajdują się na terytorium Ukrainy. Jak mówił w czerwcu ub. roku inicjator projektu – szef Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz, jego celem jest pokazanie skali i rozmiaru spuścizny Rzeczypospolitej Obojga Narodów na Ukrainie. Jednocześnie jego pomysłodawcy chcą zwrócić uwagę na zły stan wielu obiektów. Długofalowym celem projektu jest promocja Polski na Ukrainie i „rozwój polsko-ukraińskiej współpracy na rzecz otwartego dialogu, poznania i zrozumienia historii w nawiązaniu do dziedzictwa kulturowego i historycznego dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl

Pojawiły się pierwsze odcinki z serii „Historia z drona” [+VIDEO]
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz