W sieci opublikowano pierwsze ze stu krótkich filmów kręconych przy pomocy dronów, mających zaprezentować dziedzictwo architektoniczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które znajduje się na terytorium obecnej Ukrainy.

Premierowy odcinek tego polsko-ukraińskiego projektu ukazał się 1. stycznia br. Prezentację zabytków rozpoczęto od jednego z najpiękniejszych pałaców dawnej Rzeczypospolitej – pałacu w Podhorcach. 4. stycznia opublikowano kolejny odcinek, tym razem pokazujący kościół obronny w Felsztynie (obecnie wieś Skeliwka w obwodzie lwowskim). Filmy są zamieszczane na facebookowym profilu „PL-UA. Історія з дрона / Historia z drona” oraz na YouTube.

Jak pisaliśmy, projekt „Polska-Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Integracja Europa–Wschód we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie oraz Ukrainian Communication Group, która odpowiadała za nagrania wykonywane dronami. Finansowanie zapewniło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do realizacji zaproszono historyków, m.in. Radosława Sikorę i Dmytra Antoniuka, którzy są autorami opisów zabytków prezentowanych w filmach.

Projekt składa się ze 100 krótkich filmów kręconych z dronów, które pokazują zabytki – zamki, fortece, pałace, kościoły itp. – zbudowane w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które obecnie znajdują się na terytorium Ukrainy. Jak mówił w czerwcu ub. roku inicjator projektu – szef Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz, jego celem jest pokazanie skali i rozmiaru spuścizny Rzeczypospolitej Obojga Narodów na Ukrainie. Jednocześnie jego pomysłodawcy chcą zwrócić uwagę na zły stan wielu obiektów. Długofalowym celem projektu jest promocja Polski na Ukrainie i „rozwój polsko-ukraińskiej współpracy na rzecz otwartego dialogu, poznania i zrozumienia historii w nawiązaniu do dziedzictwa kulturowego i historycznego dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz