Prof. Osadczy, prof. Zapałowski i dr Kulińska wystartują do PE z list Konfederacji

Reprezentujący środowiska kresowe prof. Włodzimierz Osadczy, prof. Andrzej Zapałowski i dr Lucyna Kulińska będą startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list Konfederacji narodowców i wolnościowców.

O dołączeniu znanych postaci związanych ze środowiskami Kresowian do Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy i ich starcie z jej list w majowych wyborach do Europarlamentu poinformował w programie Marcina Roli w telewizji internetowej Wrealu24 Marcin Skalski, publicysta portalu Kresy.pl.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

-Co do nowych postaci w Konfederacji Propolskiej, to faktycznie udało się doprowadzić do tego, że czołowe postacie życia społecznego, kulturalnego, naukowego z opcji kresowej dołączają do Koalicji Propolskiej. Do osoby o niekwestionowanym autorytecie naukowym i walorach moralnych – mówił Skalski, podkreślając, że są one krytycznie nastawione do polityki prowadzonej przez PiS względem Kresów, Polaków na Kresach oraz Ukrainy czy Litwy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Przechodząc do rzeczy: pierwszą osobą, która przyjęła tę propozycję, jest prof. Włodzimierz Osadczy, Polak ze Lwowa. (…) Prawdopodobnie będzie startował z Lublina, z 2 lub 3. miejsca – mówił Skalski, podkreślając m.in. dorobek naukowy prof. Osadczego jako specjalisty stosunków konfesyjnych na Ukrainie i znawcy problematyki kresowej. -Kolejną osobą jest prof. Andrzej Zapałowski, wysokiej klasy specjalista, w przeszłości poseł do PE i na Sejm (…) a także dr Lucyna Kulińska.

Portal Kresy.pl, który wcześniej posiadał nieoficjalne informacje na ten temat, potwierdził je niezależnie w swoich źródłach. Dwaj kandydaci potwierdzili, że wszystkie trzy osoby zgodziły się dołączyć do Konfederacji i startować z jej list w wyborach do PE. Potwierdzono też wcześniejsze informacje o tym, że dołączenie prof. Zapałowskiego i prof. Osadczego do Konfederacji ma być ogłoszone w czwartek, na konferencji prasowej o godz. 11:00.

Czytaj także: Narodowcy i Konfederacja zapowiedzieli na 1 maja Marsz Suwerenności

Dr hab. Włodzimierz Osadczy, prof. KUL, z Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum KUL, to historyk i teolog, urodzony na Wołyniu badacz zajmujący się m.in. tematyką katolicyzmu i prawosławia, w tym grekokatolicyzmem, na Kresach, szczególnie w Małopolsce Wschodniej. Autor licznych publikacji z tej tematyki, często wypowiadający się też na temat stosunków polsko-ukraińskich i sytuacji na Ukrainie, w tym na portalu Kresy.pl. Zabierał głos m.in. w sprawie polityki rządu PiS wobec Polaków na Kresach, o początkach Fundacji Otwarty Dialog i jej związkach z PiS oraz o tym, jak Ukraina buduje swoją tożsamość na banderyźmie za przyzwoleniem Zachodu i USA.

Dr hab. Andrzej Zapałowski, prof. URz, to historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa, były poseł na Sejm i do Parlamentu Europejskiego, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu. Jest cenionym specjalistą ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem polityki wschodniej. Zajmuje się tym naukowo i jest autorem szeregu publikacji dotyczących wybranych aspektów bezpieczeństwa i geopolityki. Dużo miejsca i uwagi poświęca kwestiom dotyczącym Ukrainy. Jako ekspert często wypowiada się na łamach portalu Kresy.pl, głównie w kwestiach dotyczących Ukrainy, ale również polityki względem USA czy Unii Europejskiej oraz polityki historycznej.

Dr Lucyna Kulińska, historyk specjalizująca się w historii najnowszej, autorka publikacji dotyczącej historii polskich organizacji narodowych oraz ukraińskiego nacjonalizmu. Zajmuje się m.in. tematyką działalności terrorystycznej i sabotażowej nacjonalistycznych organizacji ukraińskich w Polsce w okresie międzywojennym, a także zbrodniami ukraińskich nacjonalistów w czasach II wojny światowej.

Dodajmy, że wszystkie wymienione osoby należą do grona Honorowych Darczyńców portalu Kresy.pl.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kas
    Kas :

    Chyba byłby większy pożytek, gdyby ci Państwo kandydowali i dostali się do sejmu niż do europarlamentu. Jako posłowie, nawet opozycyjni,w sejmie mogliby jakoś wpływać lub chociaż reagować na działania rządu (zwłaszcza na ministerstwo spraw zagranicznych), chociażby przez interpelacje, wypowiedzi z trybuny sejmowej itd. Wyjazd do europarlamentu to niestety oderwanie od spraw krajowych.