Prof. Zapałowski: będziemy domagać się powrotu Birczy na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Dla mnie to długo wyczekiwany przełom i odejście od bardzo wąskiego pojmowania tego, co działo się po II wojnie światowej. Będziemy domagać się powrotu nazwy Bircza na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie – mówi portalowi Kresy.pl dr hab. Andrzej Zapałowski, komentując pozytywną opinię IPN ws. Ronda Obrońców Birczy w Elblągu.

Jak informowaliśmy wcześniej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek w piśmie skierowanym do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego poinformował, że nazwa Rondo Obrońców Birczy nadana uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu jest zgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Zaznaczono, że celem nadania takiej nazwy jest uhonorowanie tych, którzy bronili Birczy przed ukraińskimi nacjonalistami z OUN-UPA, których celem było zniszczenie tej miejscowości.

Przeczytaj więcej: IPN wydał pozytywną opinię ws. Ronda Obrońców Birczy w Elblągu [+DOKUMENTY]

– Dla mnie to długo wyczekiwany przełom – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i ekspert ds. geopolityki i bezpieczeństwa. – Przede wszystkim to odejście od bardzo wąskiego pojmowania tego, co działo się po II wojnie światowej. Mianowicie, inną kwestią jest narzucenie nam komunistycznego reżimu przez ZSRR, a zupełnie czymś innym jest obrona posiadania ziem polskich i polskiej ludności przed wszelkimi zagrożeniami – w tym przypadku przed UPA.

W uzasadnieniu stwierdzono, że nazwa ronda „nawiązuje do działań lokalnej Samoobrony, żołnierzy Wojska Polskiego, milicjantów, którzy w latach 1944-1947 bronili mieszkańców Birczy i okolicznych miejscowości przed atakami nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA”. „Celem UPA w czasie III ataków na Birczę w latach 1945-1946 było zniszczenie Birczy” – podkreśla IPN, przywołując na dowód słowa Mirosława Huka ps. Hryhora, prowidnyka I Okręgu OUN tzw. Zakerzońskiego Kraju. IPN podkreśla, że „celem milicjantów i żołnierzy Wojska Polskiego broniących Birczy była przede wszystkim skuteczna ochrona polskiej ludności przed UPA”, a wśród obrońców, którzy weszli w skład „instytucji mundurowych Polski ‘Ludowej’”, byli m.in. byli żołnierze AK. „W owym czasie nie było innej możliwości uchronienia naszych rodaków na tym terenie przed działalnością ukraińskich nacjonalistów” – zaznacza IPN.

– Zrozumienie tego, że w ówczesnej sytuacji nie było innej możliwości bronienia ludności i terytorium państwa polskiego niż w ramach struktur, które zostały nam narzucone, było i jest błędem wielu decyzji w państwie polskim (chodzi m.in. o usuwanie przez IPN z tablic czy pomników Wojska Polskiego czy milicji w sytuacjach, gdy np. w 90 proc. składały się one z żołnierzy ze zwykłego poboru). Dlatego dla mnie to przełom – stwierdzono wprost, że te formacje broniły ludności polskiej. Potwierdzono też to, co na naszych terenach, na Podkarpaciu, było oczywistością – że w składzie Ludowego Wojska Polskiego, jak się potocznie mówi, i milicji byli żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w ówczesnej rzeczywistości nie mieli innego wyjścia, niż wstąpienie do tych formacji. Po to, żeby w ich ramach móc bronić swoich domów i ludności polskiej na tym terenie – uważa prof. Zapałowski.

Przeczytaj: Naciski na wojewodę ws. Ronda Obrońców Birczy w Elblągu

– Oczywiście, za tym pismem i stanowiskiem będziemy domagać się powrotu nazwy Bircza na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie – zaznacza historyk.

Przeczytaj: Bircza usunięta z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza. MON nabiera wody w usta [+FOTO]

Czytaj również: MON: usunięcie nazwy Birczy z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza nakazał Macierewicz [+DOKUMENT]

Jak informowaliśmy, 28. czerwca br. rada miasta Elbląga podjęła uchwałę o nadaniu jednemu z rond w mieście nazwy Obrońców Birczy. Uchwałę poparło 17 radnych, 7 wstrzymało się od głosu (głównie PO), a 1 był przeciw. Ustanowienie Ronda Obrońców Birczy było inicjatywą społeczną. Intencją wnioskodawców było upamiętnienie ofiar ludobójstwa OUN-UPA – wśród trzech zaproponowanych w lutym br. nazw ronda była nazwa Rondo Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA. Ostatecznie zdecydowano się na Rondo Obrońców Birczy.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Koszty przywrócenia Birczy na tablicę Grobu Nieznanego Żołnierza powinna pokryć z własnej kieszeni osoba, która wydała polecenie usunięcia jej. Ale jak znam “odwagę cywilną” i “odpowiedzialność” naszych polityków – nikt się do tego nie przyzna…

    • jwu
      jwu :

      @Wolyn1943 Żenadą jest to ,że Bircza zniknęła z tablicy,a jeszcze większą hańbą,że zniknęła po proteście Wiatrowycza. Tam szukaj winnego.Bo rządowi ,byli wyłącznie posłusznymi wykonawcami polecenia z za rzeki.