Rada miasta w Elblągu zdecydowała, ze w mieście będzie Rondo Obrońców Birczy.

W czwartek 28. czerwca br. rada miasta Elbląga podjęła uchwałę o nadaniu jednemu z rond w mieście nazwy Obrońców Birczy. Uchwałę poparło 17 radnych, 7 wstrzymało się od głosu a 1 był przeciw – podał portal info.elblag.pl.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ustanowienie Ronda Obrońców Birczy jest inicjatywą społeczną. Intencją wnioskodawców było upamiętnienie ofiar ludobójstwa OUN-UPA – wśród trzech zaproponowanych w lutym br. nazw ronda była nazwa Rondo Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA. Ostatecznie zdecydowano się na Rondo Obrońców Birczy.

Powyższa nazwa jest drugą propozycją zgłoszoną przez grupę mieszkańców chcących upamiętnić ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej. Intencją wnioskodawców jest również upamiętnienie bohaterskich żołnierzy, którzy z odwagą bronili tej miejscowości w latach 1944 -47. Kilkudziesięciu z nich zginęło w obronie Ojczyzny. Wnioskodawcy nie kierują swojego wniosku przeciwko innym osobom, lecz chcą złożyć hołd swoim bliskim i bohaterom. – napisano w uzasadnieniu uchwały rady miesta.

Jak podaje info.elblag.pl, w trakcie dyskusji przed przyjęciem uchwały radny Marek Burkhardt (Klub Witolda Wróblewskiego) cytował list miejscowego księdza greckokatolickiego Andrzeja Soroki do prezydenta miasta i przewodniczącego rady miasta. „Pragnę podkreślić, że Elbląg jest miejscem ludności napływowej, ośrodkiem różnych kultur i tradycji. W Elblągu znalazły się między innymi osoby przesiedlone w ramach akcji Wisła, które po latach od tragicznych wydarzeń stały się dzisiaj pełnoprawnymi obywatelami naszego miasta. Są wśród nich także wierni z mojej parafii zaniepokojeni podjętą inicjatywą, która nie zmierza do pojednania i wzajemnego zrozumienia”. – pisał m.in. ks. Soroka.

Jednak jak zapewniał przewodniczący rady Marek Pruszak (PiS) inicjatywa nie jest skierowana przeciw komukolwiek, lecz ma na celu upamiętnienie bohaterów, którzy zginęli.

PRZECZYTAJ: 28 czerwca radni Elbląga zadecydują o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa na Kresach. Dlaczego Obrońcy Birczy?

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przedstawiciel społecznej inicjatywy ustanowienia Ronda Obrońców Birczy Jacek Boki wskazywał na jeszcze jedno znaczenie uchwały. „Elbląg i Bircza mają podobną historię, wspólne korzenie. Tam było zagrożenie życia Polaków. Tutaj, o czym nikt nie wie, także. Mój kolega, którego dziadek był w samoobronie polskich osadników na linii Majewo- Milejewo- Ogrodniki opowiadał, że przez dziesięć miesięcy, dzień w dzień, ci przesiedleńcy z Ukrainy napadali na ich osady. Spali z karabinem, w pole chodzili z karabinem. Gdyby nie to zostali wycięci do nogi. Powinniśmy pamiętać, bo to może się powtórzyć. Ukraiński nacjonalizm nawet obecnie rośnie w siłę, aż w końcu kiedyś ten wrzód pęknie. Budowanie pojednania na kłamstwie niczego nie da.” – cytuje jego słowa info.elblag.pl.

Rondo Obrońców Birczy w Elblągu znajduje się na przecięciu ulic Niepodległości i Legionów

CZYTAJ TAKŻE: Majkowski do PiS: Dziś poświęcicie Birczę, jutro Przemyśl

Kresy.pl / info.elblag.pl.

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz