Rada miasta w Elblągu zdecydowała, ze w mieście będzie Rondo Obrońców Birczy.
W czwartek 28. czerwca br. rada miasta Elbląga podjęła uchwałę o nadaniu jednemu z rond w mieście nazwy Obrońców Birczy. Uchwałę poparło 17 radnych, 7 wstrzymało się od głosu a 1 był przeciw – podał portal info.elblag.pl.
Ustanowienie Ronda Obrońców Birczy jest inicjatywą społeczną. Intencją wnioskodawców było upamiętnienie ofiar ludobójstwa OUN-UPA – wśród trzech zaproponowanych w lutym br. nazw ronda była nazwa Rondo Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA. Ostatecznie zdecydowano się na Rondo Obrońców Birczy.
Powyższa nazwa jest drugą propozycją zgłoszoną przez grupę mieszkańców chcących upamiętnić ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej. Intencją wnioskodawców jest również upamiętnienie bohaterskich żołnierzy, którzy z odwagą bronili tej miejscowości w latach 1944 -47. Kilkudziesięciu z nich zginęło w obronie Ojczyzny. Wnioskodawcy nie kierują swojego wniosku przeciwko innym osobom, lecz chcą złożyć hołd swoim bliskim i bohaterom. – napisano w uzasadnieniu uchwały rady miesta.
Jak podaje info.elblag.pl, w trakcie dyskusji przed przyjęciem uchwały radny Marek Burkhardt (Klub Witolda Wróblewskiego) cytował list miejscowego księdza greckokatolickiego Andrzeja Soroki do prezydenta miasta i przewodniczącego rady miasta. „Pragnę podkreślić, że Elbląg jest miejscem ludności napływowej, ośrodkiem różnych kultur i tradycji. W Elblągu znalazły się między innymi osoby przesiedlone w ramach akcji Wisła, które po latach od tragicznych wydarzeń stały się dzisiaj pełnoprawnymi obywatelami naszego miasta. Są wśród nich także wierni z mojej parafii zaniepokojeni podjętą inicjatywą, która nie zmierza do pojednania i wzajemnego zrozumienia”. – pisał m.in. ks. Soroka.
Jednak jak zapewniał przewodniczący rady Marek Pruszak (PiS) inicjatywa nie jest skierowana przeciw komukolwiek, lecz ma na celu upamiętnienie bohaterów, którzy zginęli.
PRZECZYTAJ: 28 czerwca radni Elbląga zadecydują o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa na Kresach. Dlaczego Obrońcy Birczy?
Przedstawiciel społecznej inicjatywy ustanowienia Ronda Obrońców Birczy Jacek Boki wskazywał na jeszcze jedno znaczenie uchwały. „Elbląg i Bircza mają podobną historię, wspólne korzenie. Tam było zagrożenie życia Polaków. Tutaj, o czym nikt nie wie, także. Mój kolega, którego dziadek był w samoobronie polskich osadników na linii Majewo- Milejewo- Ogrodniki opowiadał, że przez dziesięć miesięcy, dzień w dzień, ci przesiedleńcy z Ukrainy napadali na ich osady. Spali z karabinem, w pole chodzili z karabinem. Gdyby nie to zostali wycięci do nogi. Powinniśmy pamiętać, bo to może się powtórzyć. Ukraiński nacjonalizm nawet obecnie rośnie w siłę, aż w końcu kiedyś ten wrzód pęknie. Budowanie pojednania na kłamstwie niczego nie da.” – cytuje jego słowa info.elblag.pl.
Rondo Obrońców Birczy w Elblągu znajduje się na przecięciu ulic Niepodległości i Legionów
CZYTAJ TAKŻE: Majkowski do PiS: Dziś poświęcicie Birczę, jutro Przemyśl
Kresy.pl / info.elblag.pl.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!