23 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Elblągu skontrolowali legalność zatrudnienia 23 cudzoziemców zweryfikowali w dwóch podmiotach świadczących usługi pośrednictwa pracy.

Legalność zatrudnienia 23 cudzoziemców zweryfikowali w dwóch podmiotach świadczących usługi pośrednictwa pracy funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Elblągu. Mundurowi ustalili, że wszystkim skontrolowanym cudzoziemcom firmy powierzyły nielegalne wykonywanie pracy.

W jednym przypadku agencja kierowała pracowników do firmy zajmującej się przetwórstwem warzyw i owoców w Kwidzynie, natomiast w drugim podmiot kierował ich do pracy na budowie w Elblągu. W trakcie czynności kontrolnych funkcjonariusze zweryfikowali pracę 21 Kolumbijczyków, Argentyńczyka i Wenezuelczyka. Ponieważ wszystkim powierzono nielegalne wykonywanie pracy, wkrótce do sądu zostaną skierowane wnioski o ukaranie właścicieli skontrolowanych podmiotów. Grozi im grzywna do 30 tys. zł.

Karą grzywny zagrożeni są również cudzoziemcy, którzy pracując bez zezwoleń naruszyli przepisy Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Z kolei ten fakt na mocy Ustawy o cudzoziemcach poskutkuje koniecznością wydania cudzoziemcom decyzji o zobowiązaniu do powrotu, co oznacza konieczność opuszczenia Polski. Wkrótce w tej sprawie zostaną wszczęte postępowania administracyjne.

W ostatnich dniach funkcjonariusze CBŚP i SG zatrzymali dwóch mężczyzn: 27-letniego obywatela Polski oraz 30-letniego obywatela Ukrainy. Obaj są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzanie decyzji administracyjnych, które umożliwiały cudzoziemcom uzyskanie pozwoleń na pobyt czasowy i pracę w Polsce.

Podczas operacji zabezpieczono gotówkę w różnych walutach o łącznej wartości około 130 tysięcy złotych.

Śledztwo, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, ujawniło, że gang tworzył fikcyjne działalności gospodarcze, w ramach których fałszowano dokumenty potwierdzające zatrudnienie cudzoziemców. Na tej podstawie osoby te uzyskiwały karty pobytu w strefie Schengen oraz pozwolenia na pracę.

Proceder umożliwiał legalizację pobytu kilkuset osób, co budzi poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa i kontroli migracyjnej w Polsce.

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczenia nieprawdy. Za te przestępstwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ TAKŻE: Do Polski może przybyć kolejna fala imigrantów z Ukrainy

Kresy.pl/SG

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply