Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz uważa, że rzeźby lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa, których usunięcia ostatnio zażądała Rada Obwodu Lwowskiego, znalazły się tam „nielegalnie” a polscy politycy broniący posągów „psują stosunki z sąsiadami”.

Wjatrowycz zabrał głos w sprawie rzeźb lwów w piątek, dzień po wydaniu oświadczenia przez deputowanych obwodu lwowskiego. Szef ukraińskiego IPN napisał w mediach społecznościowych, że obecny kształt nekropolii to „rezultat bardzo trudnych negocjacji i kompromisu” osiągniętego w 2005 roku. Według niego ten kompromis ma polegać na tym, że żadna ze stron nie zmienia nic w wyglądzie cmentarza.

Historyk nazywany „kłamcą wołyńskim” z powodu zakłamywania przez niego historii ludobójstwa OUN-UPA, niezgodnie z prawdą napisał również, że lwy, które wróciły na cmentarz w 2015 roku mają tarcze z napisem „Tobie Polsko” (w rzeczywistości napis ten, znajdujący się na tarczy jednego z lwów, podobnie jak napis „Zawsze wierny” na tarczy drugiego lwa, został usunięty jeszcze przez władze sowieckie, które zabrały posągi z cmentarza w latach 70.).

Szef ukraińskiego IPN odniósł się także do reakcji polskiego MSZ, które oświadczyło, że ewentualne zabranie rzeźb z cmentarza będzie czynem nielegalnym.

Wczoraj lwowska rada obwodowa zwróciła się z żądaniem ich usunięcia. Teraz polska władza ustami zastępcy szefa MSZ oświadczyła, że będzie protestować „przeciw nielegalnego usunięcia lwów”. A więc „nielegalnego usunięcia” nielegalnie ustawionych figur! Obecni polscy politycy po zakończeniu kariery politycznej [oryg.: po odstawce – red.] mogą prowadzić zajęcia „Jak z niczego robić problemy i zepsuć stosunki z sąsiadami”. – napisał Wjatrowycz na portalu społecznościowym Facebook.

Nie było to pierwsze wystąpienie Wjatrowycza przeciwko posągom lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Jak pisaliśmy, na początku tego miesiąca w wywiadzie dla portalu PolUkr uznał on, że „sama obecność tych lwów na Cmentarzu jest prowokacją”. Szef ukraińskiego IPN uznał, że rada miasta Lwowa powinna wywieźć rzeźby z cmentarza.

Przypomnijmy, że Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła w czwartek oświadczenie, w którym zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Obrońców Lwowa (popularnie zwanego Cmentarzem Orląt Lwowskich). Ukraińscy deputowani uznali je za „symbol polskiej okupacji Lwowa” i stwierdzili, że ustawiono je niezgodnie z prawem.

W piątek wiceszef MSZ Bartosz Cichocki sprzeciwił się ewentualnemu usunięciu rzeźb lwów z Cmentarza Obrońców Lwowa. Zdaniem MSZ takie działanie byłoby nielegalne, tzn. sprzeczne z dwustronnym protokołom dotyczącym odbudowy i renowacji Cmentarza Łyczakowskiego i wpłynęłoby negatywnie na stosunki dwustronne z Ukrainą.

Lwy-tułacze

Posągi dwóch lwów, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis „Zawsze wierny” a drugi godło Polski i napis „Tobie Polsko”, strzegły wejścia na Cmentarz Obrońców Lwowa (popularnie nazywanego Cmentarzem Orląt, obecnie jest to część Cmentarza Łyczakowskiego) od początku jego założenia. W 1971 roku sowieckie władze zabrały posągi lwów z cmentarza, usunęły z tarcz polskie inskrypcje i ustawiły rzeźby w dwóch różnych miejscach Lwowa. Posągi wróciły na swoje miejsce w grudniu 2015 roku dzięki staraniom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W miejscach, gdzie dotychczas stały oryginalne lwy, ustawiono ich kopie. Do czasu konserwacji zaplanowanej na wiosnę 2016 roku oryginalne posągi umieszczono w pudłach z płyty paździerzowej. Do konserwacji jednak do tej pory nie doszło, ponieważ władze obwodu zwróciły się do policji o sprawdzenie, czy przeniesienie odbyło się legalnie i nie ma „charakteru antyukraińskiego”. Co jakiś czas podejmowane są próby „uwolnienia” lwów – fragmenty płyt są odrywane, przyczepiane są też polskie flagi czy wstążki w polskich barwach narodowych. Według dostępnych informacji, fragmenty pudeł co jakiś czas odrywają m.in. uczestnicy wycieczek z Polski.

Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Ta gnida Wjatrowycz to na dobre na opak zakochała się w lwach z Cmentarza Orląt.Każda okazja dla nigo jest dobra,jeśli służy oskarżeniu Lachów,tych frajerów co bandersynom służą.Nie zadziwia mnie,że ten sukisyn sowieckie obyczaje uwielbia,toż ta gnida to chacharska menda,bez poczucia czci i honoru.Dumam tylko co ta gnida przez ewentualne historiobójcze usunięcie lwów z Cmentarza Orląt osiągnie.Nic tylko nienawistna banderowska głupota na całego.

 2. franciszekk
  franciszekk :

  Prof. Feliks Koneczny opisał cechy zachowań ludzkich z cywilizacji turańskiej!
  Z przedstawicielami cywilizacji turańskiej rozmawia się tylko i wyłącznie z pozycji siły, bo tylko siłę oni doceniają! Kompromis uważają tylko i wyłącznie za objaw słabości i uległości!
  Rosjanie zarekwirowany samolot ( własność Polski) z katastrofy smoleńskiej oddadzą tylko i wyłącznie wtedy, jeśli będą musieli!
  Polską PO+gardają bo jest słaba i wasalna!

 3. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Zastanawiam się co to jest?? zanik zdolności logicznego myślenia,kojarzenia faktów,bezczelność,buta, czy zaburzenia osobowości ???u tego i wielu przedstawicieli tegoż narodu.
  -Wyrżnąć w niewyobrażalnie bestialsko sposób prawie 500 tysięcy narodu polskiego /od lat 30 tych do 49 roku i żądać budowy pomników mordercom, na terenie tego kraju,

  -organizować chore”marsze”w Polsce na których drzeć mordę , że Polska zginąć musi
  -zabronić ekshumacji i godnego upamiętnienia ofiar,
  -wpychać się do tego kraju drzwiami i oknami do pracy wysyłając do siebie 5 mld $ co roku ratując upadłą gospodarkę/i na jego terenie grozić powtórzeniem rzezi/,
  a u siebie wyrykiwać “Ukraina dla Ukraińców,
  -wyciągać łapy po polskie pieniądze, dotacje na wszystko , a u siebie prześladować mniejszość polską czy polskich księży,

  A potem bełkotać na Facebooku:”Jak z niczego robić problemy i zepsuć stosunki z sąsiadami”.
  Co za przeklęte “sonsiedztwo”szkoda że próbuje się nas zmuszać a raczej już zmusza do współpracy i relacji..jakichkolwiek.
  Szkoda nas!!!