Jak kamienne lwy wróciły na Cmentarz Obrońców Lwowa [+VIDEO]

Ukazało się nagranie z wczorajszej instalacji kamiennych lwów przy Łuku Chwały na Cmentarzu Obrońców Lwowa, usuniętych stamtąd przez władze sowieckie w latach ’70. Pierwotnie lwy trzymały tarcze z napisami „Zawsze Wierny” i „Tobie Polsko”. Na tarczach znajdowały się też godło Polski i polski herb Lwowa. Nie wiadomo, czy odzyskają one swój oryginalny wygląd.

Do niedawna jeden z lwów znajdował się na drodze wylotowej na Winnicki od strony Łyczakowa. Drugi lew stał z kolei na terenie jednego z zakładów na Kulparkowie. Jego odnalezienie było szczególnie uciążliwe, gdyż nie znajdował się w eksponowanym miejscu.

Wczoraj doszło jednak do powrotu lwów na swoje miejsce. Nie wiadomo jednak, czy skute przez władzę sowiecką napisy powrócą na tarcze.

Strona polska sfinansuje powstanie kopii figur, które staną w miejscach, gdzie znajdowały się do niedawna oryginał posągów.

„Kurier Galicyjski” / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz