Amerykańskie władze uważają, że w ciągu ostatnich kilku tygodni Rosjanie rozpoczęli szkolić się w obsłudze dronów bojowych w Iranie – podaje telewizja CNN.

Amerykańska telewizja CNN podała w środę, powołując się jednego z urzędników USA, że w ciągu ostatnich kilku tygodni Rosjanie prowadzili szkolenia w Iranie w ramach umowy o transferze bojowych bezzałogowców z Iranu do Rosji. Ma być to ostatni z sygnałów, że Rosja zamierza kupić irańskie drony, by użyć je przeciw Ukrainie.

Rozmówca CNN powiedział, że informacje wywiadowcze dotyczące szkolenia zostały niedawno odtajnione.

CNN zwróciła się o komentarz w tej sprawie do ambasady Rosji w Waszyngtonie.  W ubiegłym miesiącu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił komentowania sprawy irańskich dronów.

Według CNN, powołującej się na amerykańskich urzędników, Iran zaczął w czerwcu prezentować Rosji drony Shahed-191 i Shahed-129 na lotnisku Kashan na południe od Teheranu. Oba typy mogą przenosić precyzyjnie naprowadzane pociski. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział w lipcu, że USA uważają, że Iran zamierza sprzedać Rosji setki dronów, których Rosja może użyć w wojnie na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Irańskie drony bojowe dla Rosji? MSZ Iranu zaprzecza

Przypomnijmy, że Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na ukraińskich urzędników, podał w piątkowym raporcie, że Rosjanie już używają na Ukrainie dronów dostarczonych przez Iran. “Doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz poinformował 5 sierpnia, że Iran przekazał Rosji 46 dronów i że ukraiński rząd już odnotował użycie tych dronów w walce na Ukrainie. Przynajmniej część dostarczonych dronów to ciężkie drony uderzeniowe starszej generacji Shahed 129, które rosyjskie siły mogą próbować wykorzystać do ataku na HIMARSy dostarczane przez USA na Ukrainie. Nie jest jasne, czy 46 dronów to wszystkie drony, które Teheran zgodził się wysłać” – napisano w raporcie ISW.

W sieci pojawiły się nieoficjalne doniesienia, według których Iran miał wysłać do Rosji pierwszą partię dronów bojowych, a także pilotów, którzy mają przejść szkolenie na Su-35. Zdaniem analityków, może to sugerować, że Iran może otrzymać rosyjskie myśliwce w zamian za drony.

Kresy.pl / edition.cnn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply