Według Waszyngtonu, Iran rzekomo szykował dostawę dronów bojowych dla Rosji. Szef irańskiej dyplomacji w wywiadzie zaprzeczył tym twierdzeniom.

Jak pisaliśmy, w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa, Jake Sullivan oświadczył, że USA posiadają informacje o tym, że Iran jest gotowy do dostarczenia Rosji dronów, jakie produkuje. Twierdził, że Iran ma dostarczyć Rosjanom „do kilkuset” dronów, łącznie z uzbrojonymi dronami bojowymi, a także przeszkolić ich w zakresie używania pojazdów. Dodał, że „nie jest jasne, czy Iran już dostarczył którykolwiek z tych dronów do Rosji”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W środę irański minister spraw zagranicznych, Hossein Amir-Abdollahian (Hossejn Amirabdollahian), w opublikowanym wywiadzie dla gazety „La Repubblica” nie potwierdził tych informacji. Zapewnił zarazem, że Iran unika wszelkich kroków, które skutkowałyby eskalacją wojny na Ukrainie. Jednocześnie, zarzucił Stanom Zjednoczonym, że zaogniają wojnę.

„Mamy wiele form współpracy z Rosją, w tym w sferze obrony, ale nie pomagamy żadnej ze stron zaangażowanych w konflikt, ponieważ jesteśmy pewni, że powinien on zostać zakończony. Uważam, że obecnie problem leży gdzie indziej – niektóre kraje zachodnie, w tym USA, produkują broń i próbują sprzedawać swoje produkty. Staramy się unikać wszelkich działań, które mogłyby prowadzić do eskalacji. Pracujemy nad zatrzymaniem tej wojny” – powiedział Amir-Abdollahian.

Komentując tę sprawę ukraiński serwis „Defense Express” napisał, że odmowa ze strony Iranu może świadczyć o tym, iż Rosja nie może liczyć pod tym względem na Chiny, które najwyraźniej odmówiły dostarczenia Rosjanom dronów bojowych. Zdaniem portalu, gdyby było inaczej, to Rosja nie musiałaby prosić o pomoc Irańczyków.

Zobacz: Iran prezentuje drona przypominającego amerykańskiego MQ-9 Reaper

Czytaj także: Iran oświadczył, że ma drony bojowe o zasięgu 7 tys. kilometrów

Tass / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz