Polsko-ukraiński zespół sfilmuje ponad 100 często popadających w ruinę zabytków na Kresach Południowo-Wschodnich. Ma to służyć zwróceniu uwagi Ukraińców i Polaków na skalę spuścizny I Rzeczypospolitej.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Integracja Europa–Wschód powstanie cykl ponad 100 filmów o zabytkach związanych z „polsko-ukraińską historią”. Projekt jest finansowany ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – podała w niedzielę Informacyjna Agencja Radiowa.

Jak podaje na swojej stronie Stowarzyszenie Integracja Europa–Wschód, do współpracy przy realizacji projektu pt. „Polska-Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa” zaproszono m.in. polskich i ukraińskich historyków, w tym dr Radosława Sikorę oraz dr Ołeksandra Alfiorowa i Dmytra Antoniuka. Za zdjęcia wykonywane za pomocą dronów odpowiadają specjaliści z Ukrainian Communication Group.

PRZECZYTAJ: „Kocham wszystko, co jest polskie na Ukrainie”

Autorzy projektu mają zamiar sfilmować najbardziej znane zabytki z czasów I Rzeczypospolitej znajdujących się obecnie na terytorium Ukrainy, takie jak zamki w Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, Zbarażu, czy obiekty we Lwowie, jak również te mniej znane – np. pałac w Podhorcach, czy zamki w Pomorzanach i Złoczowie. Filmiki będą dystrybuowane zarówno w Polsce jak i na Ukrainie. Pomysłodawcy projektu liczą, że szeroka promocja w Internecie, mediach (także społecznościowych) i zaangażowanie młodzieży pozwolą na dotarcie filmów do szerokiego grona odbiorców i nawiązanie „międzypokoleniowego dialogu o wspólnej historii”.

PRZECZYTAJ: Film, jak Ukraińcy burzą ciężkim sprzętem zamek w Kamieńcu Podolskim podbija sieć [+VIDEO]

Jak mówi inicjator projektu – szef Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz, jego celem jest pokazanie skali i rozmiaru spuścizny Rzeczypospolitej Obojga Narodów na Ukrainie. Jednocześnie jego pomysłodawcy chcą zwrócić uwagę na zły stan wielu obiektów. Nie ukrywają wręcz, że wiele z filmowanych miejsc „może nie przetrwać upływu czasu” a wykonane zdjęcia wkrótce będą miały wartość archiwalną. „ Trzeba zatem działać, póki jeszcze jest czym zaciekawić ludzi.” – piszą.

PRZECZYTAJ: Ukraina: zawaliła się ściana ulubionego zamku Jana III Sobieskiego [+FOTO]

Jednocześnie autorzy projektu nie ukrywają, że u podstaw projektu leży koncepcja giedroycizmu a jego długofalowym celem jest promocja Polski na Ukrainie i „rozwój polsko-ukraińskiej współpracy na rzecz otwartego dialogu, poznania i zrozumienia historii w nawiązaniu do dziedzictwa kulturowego i historycznego dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów”.

PRZECZYTAJ: Ukraiński polityk: oddajmy Polsce zamki w Olesku i w Podhorcach

Na facebookowej stronie projektu zaprezentowano w poniedziałek zwiastun cyklu, który zamieszczamy poniżej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / IAR / siew.org.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Beresteczko1651 :

  A może by tak seria filmów o rzeziach jakie polskim dzieciom, kobietom i starcom urządzali ukraińcy? O buncie chmielickiego, o Humaniu, koliszczyźnie, w wyrzynaniu Polaków po I Wojnie Światowej oraz w trakcie i po II? O tym, że ukraińcy weszli w posiadanie polskich ziem w efekcie zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow, że wymordowali mieszkających na niech Polaków, Żydów, Czechów, Ormian? Że te zabytki, które mają zamiar filmować ci idioci mają tyle wspólnego z ukraińcami co tysiącletnie drzewo z psami, które przychodziły je obsikiwać?

 2. Avatar
  JeszczePolska :

  Polsko ukraiński dialog mnie nie interesuje,szkoda że podatki idą na takie bzdety.No ale skoro ma być spowrotem Rzeczpospolita Obojga narodów to jasne jest „promowanie’ Polski na Ukraine!Żeby się jeszcze chętniej przenosili tutaj milionami.
  I co wyniknie poza próbami połączenia Polski z Ukrainą….. z tych filmów??czy polskie zabytki zostaną odrestaurowane za grube miliony??z naszych pieniędzy oczywiście!Bo przecież płacimy kolosalne podatki!!Może referendum w tej sprawie, co płatnik i suweren myśli na ten temat.I na co wolałby wydawać SWOJE pieniądze, oddane w zarządzanie opłacanym w tym celu urzędnikom , do budżetu państwa???Może wolałby na oddłużenie polskich szpitali, dla chorych dzieciaków czy zmniejszenie kolejek do specjalistów, na operację biodra, zaćmy czy na rehabilitację.
  https://www.siepomaga.pl/

  • Avatar
   Tutejszym :

   Polskie dziedzictwo na Ukrainie – wdzięczny temat naszych działań.
   Efekty na pewno będą intensywnie zwalczane przez piewców upa.
   Działanie (moim zdaniem) potrzebne w naszej dawnej przestrzeni kulturowej.
   Temat czarnej dziury finansowej – zadłużenie polskich szpitali – gdzie indziej. Koszty operacji biodra, zaćmy czy rehabilitacji – gdzie indziej.