Ukraina: zawaliła się ściana ulubionego zamku Jana III Sobieskiego [+FOTO]

W czwartek 12. kwietnia zawaliła się ściana wschodniego skrzydła renesansowego zamku w Pomorzanach w obwodzie lwowskim. – podaje portal zaxid.net. Zabytek od dawna znajdował się w opłakanym stanie.

Jak twierdzi Hanna Hawryliw, szefowa grupy wolontariuszy ubiegających się o ochronę zabytku, ściana musiała zawalić się po godzinie 16. Aktywiści oglądali wczoraj przyzamkowy park i gdy o godzinie 16 opuszczali to miejsce, ściana jeszcze stała. Według niej zawalenie się ściany nie było niespodzianką, ponieważ od dawna ostrzegano, że chyli się ona ku upadkowi.

Szkoda że podczas zawalenia się spadło także obramowanie okien z białego kamienia, które ma wielką historyczną wartość. Ogólnie rzecz biorąc, spodziewaliśmy się, że to zawalenie nastąpi, to nie było niespodzianką. Szkoda tylko, że upadło dwa razy więcej, niż się spodziewaliśmy. – powiedziała Hawryliw portalowi zaxid.net. Według niej teraz należy wybrać z gruzowiska cegły w dobrym stanie, wzmocnić fundament i odbudować ścianę. Wcześniej należy podeprzeć dach, aby nie zawalił się na robotników.

Portal Galinfo podaje, że zamek w Pomorzanach, będący na Ukrainie zabytkiem narodowego znaczenia, znajduje się w gestii departamentu architektury i budownictwa lwowskiej administracji państwowej. Od 2010 roku aktywiści walczący o zachowanie zamku bili na alarm i ostrzegali, że każda następna zima może okazać się dla zamku „fatalna”.

W październiku 2017 roku w związku z pogarszaniem się stanu budowli lwowska rada obwodowa wydzieliła na najbardziej pilne prace kwotę 100 tys. hrywien. Pod koniec tegoż miesiąca ściany zamku podparto drewnianymi konstrukcjami. Zimą 2018 roku stwierdzono oderwanie się ściany zamku. „Do obiektu wyjeżdżało kilka grup eksperckich i podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowych konstrukcji stabilizujących w danym miejscu oraz o planowanym demontażu muru +do żywego+ i następnie stopniowej odbudowie ściany” – pisze Galinfo.

Jak pisze zaxid.net, jeszcze przed zawaleniem się ściany dyrektor departamentu, w którego gestii znajduje się zabytek, określała koszt pilnych robót zabezpieczających przy zamku w Pomorzanach na 11 mln. hrywien. Tymczasem lokalna administracja przeznaczyła na ten cel przez ostatnie dwa lata zaledwie 1,5 mln hrywien.

Zamek w Pomorzanach został zbudowany w połowie XVI wieku przez Jana Sienieńskiego. Za panowania króla Jana III Sobieskiego stał się on jego reprezentacyjną rezydencją (Galinfo podaje nawet, że był jego ulubioną). Później popadł w ruinę, lecz był odbudowywany. W dwudziestoleciu międzywojennym do świetnego stanu podniósł go Jerzy Potocki. W zamku, który przetrwał II wojnę światową, władze sowieckie umieściły szkołę, a potem siedzibę miejscowych władz. Od czasu restauracji w 1978 roku obiekt popada w coraz większą ruinę.

CZYTAJ TAKŻE: Film, jak Ukraińcy burzą ciężkim sprzętem zamek w Kamieńcu Podolskim, podbija sieć [+VIDEO]

Kresy.pl / zaxid.net / Galinfo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Oczekiwanie, że Ukraińcy będą troszczyć się o polskie zabytki na Ziemiach Zabranych, byłoby naiwnością… To nie leży w ich interesie, by dbać o dobra kultury materialnej świadczące o polskości tych Ziem!

  • jwu
   jwu :

   @Wolyn1943 Akurat w tym jedynym temacie nie mam do nich (Ukraińców ) żalu.Widząc jak znikają poniemieckie (i nie tylko) pałace znajdujące się na terenie Polski.Najlepszym przykładem jest Szczodre (okolice Wrocławia) ,gdzie znajdował się największy zespół pałacowy w Europie.

   • Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    @jwu
    Każdy gospodarz (choćby tylko tymczasowy) ponosi pełną odpowiedzialność za otrzymany do dyspozycji i rozporządzenia majątek (ruchomy i nieruchomy). Jeśli doprowadzi go do ruiny – odpowiada za to. Dlatego oburzające są zaniedbania strony ukraińskiej na tej płaszczyźnie. Aby nie było wątpliwości, ubolewam również widząc zagładę i obracanie wniwecz podobnych obiektów w Polsce.