Deputowany ukraińskiego parlamentu z „Bloku Opozycyjnego” Mychajło Dobkin zapowiedział na Facebooku, że w razie dojścia do władzy, odda w ręce Polaków dwa najcenniejsze zamki na ziemi lwowskiej – w Olesku i w Podhorcach. Polityk uważa, że Polacy zadbają o nie lepiej, niż Ukraińcy.

Opublikowany w poniedziałek post Dobkin zaczął od pochwały Polski i Polaków. Jak twierdzi, podobają mu się oni od czasów wspólnej organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. „W czasie przygotowań do mistrzostw od razu zachowywali się jak nasi prawdziwi przyjaciele. Pomagali nam, jak mogli. Stali murem za nami w spornych sprawach. (…) A w Europie wówczas nie wszyscy nas lubili.” – pisał Dobkin.Ukraiński polityk uważa, że Polacy są tacy jak Ukraińcy, tylko mają dużo więcej sukcesów. „Oni swoją Polskę wiele razy bardziej kochają i bronią niż nasi wszyscy razem wzięci +patrioci+.” – uważa Dobkin.

Deputowany, który nie ukrywa swoich ambicji prezydenckich, przypomniał o losie bezcennych pamiątek polskiej kultury materialnej znajdujących się na ziemi lwowskiej – zamkach w Olesku i w Podhorcach, na restaurację których ukraińskim władzom stale brakuje funduszy. Jak napisał, jeśli dojdzie do władzy, przekaże w je polskie ręce, ponieważ miejscowi gospodarze i tak doprowadzają je do ruiny.

A przecież tam urodziło się kilka pokoleń polskich królów! Tam każdy centymetr oddycha historią. Skomplikowaną, krwawą, nie zawsze sprawiedliwą, ale jednak historią. Naszą z nimi. Niech chociaż królewscy potomkowie wszystko odnowią i ochronią w swoich rodowych gniazdach. Tak jak powinno się chronić swoją historię – napisał Dobkin dodając, że ziemia, na których stoją zamki, pozostanie własnością Ukrainy.

Szanse Dobkina w ewentualnym starcie w ukraińskich wyborach prezydenckich wydają się jednak znikome. W ostatnim sondażu prezydenckim prowadzi Julia Tymoszenko z poparciem 13,3 proc. Dobkina nawet nie uwzględniono w sondażu. Na lidera jego partii Jurija Bojkę chce głosować 8,4 proc. respondentów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zamki w Olesku i w Podhorcach są jednymi z najcenniejszych zabytków na współczesnej Ukrainie. „Zamek w Podhorcach jest bez wątpienia najpiękniejszą budowlą w Polsce, a nawet w każdym innym kraju należałby do gmachów niezwykłych” – pisał pod koniec XVII wieku o podhoreckim pałacu dworzanin Francois d’Alerac. Wielkopański przepych i przepiękne położenie czyniły zamek perłą wśród magnackich rezydencji. Pod koniec XVII wieku Podhorce znalazły się w rękach Sobieskich. Obecnie w zamku mieści się filia Lwowskiej Galerii Obrazów. Zamek w niedalekim Olesku również znajduje się obecnie w gestii Lwowskiej Galerii Obrazów. Wzniesiony na początku XIV w., był wielokrotnie niszczony przez Tatarów. W 1629 r. urodził się tu Jan Sobieski – przyszły król Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Z lwowskiego muzeum zginęło 621 eksponatów, w tym obrazy Matejki i Grottgera

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl 

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz