Deputowany ukraińskiego parlamentu z „Bloku Opozycyjnego” Mychajło Dobkin zapowiedział na Facebooku, że w razie dojścia do władzy, odda w ręce Polaków dwa najcenniejsze zamki na ziemi lwowskiej – w Olesku i w Podhorcach. Polityk uważa, że Polacy zadbają o nie lepiej, niż Ukraińcy.

Opublikowany w poniedziałek post Dobkin zaczął od pochwały Polski i Polaków. Jak twierdzi, podobają mu się oni od czasów wspólnej organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. „W czasie przygotowań do mistrzostw od razu zachowywali się jak nasi prawdziwi przyjaciele. Pomagali nam, jak mogli. Stali murem za nami w spornych sprawach. (…) A w Europie wówczas nie wszyscy nas lubili.” – pisał Dobkin.

Ukraiński polityk uważa, że Polacy są tacy jak Ukraińcy, tylko mają dużo więcej sukcesów. „Oni swoją Polskę wiele razy bardziej kochają i bronią niż nasi wszyscy razem wzięci +patrioci+.” – uważa Dobkin.

Deputowany, który nie ukrywa swoich ambicji prezydenckich, przypomniał o losie bezcennych pamiątek polskiej kultury materialnej znajdujących się na ziemi lwowskiej – zamkach w Olesku i w Podhorcach, na restaurację których ukraińskim władzom stale brakuje funduszy. Jak napisał, jeśli dojdzie do władzy, przekaże w je polskie ręce, ponieważ miejscowi gospodarze i tak doprowadzają je do ruiny.

A przecież tam urodziło się kilka pokoleń polskich królów! Tam każdy centymetr oddycha historią. Skomplikowaną, krwawą, nie zawsze sprawiedliwą, ale jednak historią. Naszą z nimi. Niech chociaż królewscy potomkowie wszystko odnowią i ochronią w swoich rodowych gniazdach. Tak jak powinno się chronić swoją historię – napisał Dobkin dodając, że ziemia, na których stoją zamki, pozostanie własnością Ukrainy.

Szanse Dobkina w ewentualnym starcie w ukraińskich wyborach prezydenckich wydają się jednak znikome. W ostatnim sondażu prezydenckim prowadzi Julia Tymoszenko z poparciem 13,3 proc. Dobkina nawet nie uwzględniono w sondażu. Na lidera jego partii Jurija Bojkę chce głosować 8,4 proc. respondentów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zamki w Olesku i w Podhorcach są jednymi z najcenniejszych zabytków na współczesnej Ukrainie. „Zamek w Podhorcach jest bez wątpienia najpiękniejszą budowlą w Polsce, a nawet w każdym innym kraju należałby do gmachów niezwykłych” – pisał pod koniec XVII wieku o podhoreckim pałacu dworzanin Francois d’Alerac. Wielkopański przepych i przepiękne położenie czyniły zamek perłą wśród magnackich rezydencji. Pod koniec XVII wieku Podhorce znalazły się w rękach Sobieskich. Obecnie w zamku mieści się filia Lwowskiej Galerii Obrazów. Zamek w niedalekim Olesku również znajduje się obecnie w gestii Lwowskiej Galerii Obrazów. Wzniesiony na początku XIV w., był wielokrotnie niszczony przez Tatarów. W 1629 r. urodził się tu Jan Sobieski – przyszły król Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Z lwowskiego muzeum zginęło 621 eksponatów, w tym obrazy Matejki i Grottgera

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz