W sobotę odszedł śp. Szczepan Siekierka, żołnierz AK i Samoobrony Kresowej, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, działacz kresowy przez lata walczący o pamięć o ofiarach ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. W tym roku skończyłby 93 lata.

O śmierci św. Szczepana Siekierki poinformowali w sobotę 16 stycznia 2021 roku m.in. dr Lucyna Kulińska i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Drodzy przyjaciele! Mam do przekazania bardzo smutną wiadomość o śmierci pana Szczepana Siekierki, wspaniałego człowieka, patrioty i niestrudzonego bojownika o prawdę o zbrodniach dokonanych w województwach wschodnich II RP przez ukraińskich nacjonalistów” – napisała na Facebooku dr Kulińska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 93. roku życia odszedł śp. Szczepan Siekierka, prezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu, żołnierz AK i Samoobrony Kresowej, niezłomny kustosz pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach. Wieczne odpoczynek racz mu dać, Panie…” – poinformował ks. Isakowicz-Zaleski.

Ś.p. Szczepan Siekierka urodził się w 1928 roku w powiecie podhajeckim w województwie tarnopolskim. W czasie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego zamordowanych zostało kilkanaście osób z jego rodziny, w tym m.in. wuj, choć miał żonę Ukrainkę oraz dwuletni kuzyn, którego członkowie UPA zabili w kołysce. Wspominał też, że „osobiście jako 17-latek zdejmował dzieci ze sztachet w lutym 1945 roku, w miejscowości Kończaki w powiecie rohatyńskim”. Jako nastolatek walczył już w szeregach Armii Krajowej. Należał też do kresowej Samoobrony, która broniła Polaków przed atakami ukraińskich nacjonalistów.

– Ja, moja mamusia z młodszym rodzeństwem cudem zostaliśmy ocaleni przez sąsiadów ukraińskich, którzy nas chronili i uprzedzali, żebyśmy uważali, bo będą mordy. Mnie szczególnie strzeżono wtedy przez znajomych, bo wiedzieli, że jestem żołnierzem Armii Krajowej. Już w 1943 roku. Powiedziałem wtedy moim sąsiadom ukraińskim, jak wyjeżdżałem, że będę o nich pamiętał. O tym pamiętam do dnia dzisiejszego i w latach 80,  jak nastąpiła lekka odwilż polityczna, zająłem się tym tematem i zorganizowaliśmy Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Ukraińskich Nacjonalistów – Misja Pojednania i Pokuty. Zaczęliśmy dokumentować fakty. Dzięki dokumentacji w archiwum Stowarzyszenia, którego jestem prezesem, jest 25 tysięcy spisanych relacji świadków i te relacje przekazujemy do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu –  mówił w 2020 roku.

Sam Siekierka podkreślał, że nie czuje żalu i nienawiści do Ukraińców, ani państwa ukraińskiego. Mówił, że ma uraz do zbrodniczej i, jak podkreślał. ludobójczej organizacji banderowskiej.

W 2019 roku Szczepanowi Siekierce nadano odznaczenie Pro Bono Poloniae, jako zasłużonemu w kultywowaniu pamięci o ofiarach ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. Otrzymał też statuetkę „lwa Semper Fidelis” za zasługi dla Kresów, m.in. za publikacje na temat mordów dokonanych przez bandy UPA. Z kolei w 2017 roku podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, w imieniu Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów odebrał z rąk szefa IPN nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej.

W 2018 roku prezydent Andrzej Duda wystosował do Szczepana Siekierki okolicznościowy list z okazji 90. rocznicy urodzin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Proszę przyjąć również wyrazy szacunku oraz wielkie podziękowanie za wszystko, co swoją patriotyczną służbą przez tak długie lata ofiarował Pan i nadal niesie Pan w darze naszej Ojczyźnie” – napisał prezydent. „W imieniu Rzeczypospolitej pragnę wyrazić Panu głęboką wdzięczność za to, że nieprzerwanie od wielu lat pozostaje Pan świadkiem prawdy o zbrodni wołyńskiej. Swoją działalnością społeczną i edukacyjną, licznymi publikacjami i zaangażowaniem w sympozja naukowe upowszechnia Pan wiedzę o tej tragedii, która wciąż domaga się pełnego odsłonięcia oraz rozliczenia”.

Wieczne odpoczynek racz mu dać, Panie…

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz