Telewizja NTA opublikowała materiał, na którym widać, jak Ukrainiec Jurij Olchowycz-Nowosadiuk zrywa ze zniczy wstążki w barwach polskiej flagi.

Znicze z biało-czerwonymi wstążkami na niepolskich grobach na Cmentarzu Janowskim oburzyły mieszkańca Lwowa Jurija Olchowycza-Nowosadiuka. – wynika z materiału, który ukazał się na antenie nadającej ze Lwowa telewizji NTA. Ukrainiec demonstracyjnie pozrywał ze zniczy wstążki w kolorach polskiej flagi.

„Krewni przewracają się w grobach” – mówił Olchowycz-Nowosadiuk ściągając biało-czerwone wstążki ze zniczy na grobie swoich krewnych na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Jak podaje NTA w materiale dostępnym od wtorku na kanale YouTube, „mężczyzna w niedzielę przyszedł na cmentarz i nie uwierzył własnym oczom – na każdym grobie flaga sąsiedniego kraju”.

„Może ktoś przyszedł zapalić świeczkę, nie jestem przeciwko temu.” – mówił przed kamerami Olchowycz-Nowosadiuk. – „Ale po co polska flaga? U mnie wszyscy są Ukraińcami. Ja to odbieram po prostu jak prowokację” – dodawał. Według niego ten, kto zapalał znicze z elementami polskiej flagi, chciał pokazać, że „tu jest Polska”.

NTA twierdzi, że takie znicze były zapalone nie tylko na grobach rodziny Olchowycza-Nowosadiuka, ale także w miejscach, gdzie pochowano Polaków, Ukraińców, Żydów i Rosjan. Na filmie widać, jak bohater materiału chodzi po cmentarzu i zrywa polskie wstążki ze zniczy. Jak powiedziano, ma zamiar odnieść je do polskiego konsulatu. Według ustaleń NTA znicze zapaliła na grobach polska młodzież.

W materiale NTA sprawę skomentował Mychajło Hałuszczak, działacz nacjonalistycznej Swobody, znany m.in. z organizowania antypolskich pikiet podczas uroczystości ku czci pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej. Według Hałuszczaka Polacy za pomocą biało-czerwonych elementów chcą „zaznaczać swoje terytorium”. Jego zdaniem podobna sytuacja miała miejsce na wschodzie Ukrainy, gdzie zaczęło się od niewielkich rosyjskich upamiętnień a skończyło na utracie Krymu.

CZYTAJ TAKŻE: Eksplozja na Cmentarzu Orląt we Lwowie [+FOTO]

Kresy.pl / NTA

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Sądząc z katolickiego krzyża na nagrobku i mchu na jego niezadbanej podstawie może to być po prostu prowokacja.Poza tym nieczytelny jest napis na nagrobku, sugeruje to przypadkowo wybrany grób na ,którym postawiono znicz z tasiemką. Biedak chce zostać bohaterem cierpiącym prześladowania przed wyborami.