Premier Morawiecki, zgodnie z ustaleniami podczas rozmowy telefonicznej z szefem rządu Izraela, powołał zespół ds. dialogu, mający rozwiązać konflikty pomiędzy oboma krajami.

O powołaniu zespołu ds. dialogu poinformował w czwartek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. O powołaniu zespołu poinformowałem ambasador Izraela; jesteśmy otwarci na propozycję spotkania w Polsce z izraelskim zespołem na początku przyszłego tygodnia; polska grupa jest też gotowa na wyjazd do Izraela – oświadczył przedstawiciel polskiego rządu.

Podano, że na czele zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Do grupy weszli także: wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, wiceszef Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein.

ZOBACZ TAKŻE: Politycy w Izraelu rozjuszeni decyzją polskiego parlamentu

Rozmowa telefoniczna pomiędzy premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i premierem Polski Mateuszem Morawieckim miała miejsce w niedzielę. Po jej zakończeniu strona izraelska poinformowała na Twitterze, że w kwestii prawodawstwa obaj zgodzili się na otwarcie bezpośredniego dialogu między zespołami obu krajów, aby spróbować osiągnąć porozumienie. Z kolei rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, również we wpisie na Twitterze podkreśliła, że dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu.

Sejm w piątek przyjął nowelizację ustawy o IPN wedle której każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz