Premier Morawiecki, zgodnie z ustaleniami podczas rozmowy telefonicznej z szefem rządu Izraela, powołał zespół ds. dialogu, mający rozwiązać konflikty pomiędzy oboma krajami.

O powołaniu zespołu ds. dialogu poinformował w czwartek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. O powołaniu zespołu poinformowałem ambasador Izraela; jesteśmy otwarci na propozycję spotkania w Polsce z izraelskim zespołem na początku przyszłego tygodnia; polska grupa jest też gotowa na wyjazd do Izraela – oświadczył przedstawiciel polskiego rządu.

Podano, że na czele zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Do grupy weszli także: wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, wiceszef Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein.

ZOBACZ TAKŻE: Politycy w Izraelu rozjuszeni decyzją polskiego parlamentu

Rozmowa telefoniczna pomiędzy premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i premierem Polski Mateuszem Morawieckim miała miejsce w niedzielę. Po jej zakończeniu strona izraelska poinformowała na Twitterze, że w kwestii prawodawstwa obaj zgodzili się na otwarcie bezpośredniego dialogu między zespołami obu krajów, aby spróbować osiągnąć porozumienie. Z kolei rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, również we wpisie na Twitterze podkreśliła, że dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sejm w piątek przyjął nowelizację ustawy o IPN wedle której każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz