W niedzielę doszło do nieplanowanej rozmowy telefonicznej pomiędzy szefami rządów Polski i Izraela ws. nowelizacji ustawy o IPN.

Rozmowa jest efektem napięcia, jakie wywołała nowelizacja ustawy o IPN wprowadzającej karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za użycie kłamliwego sformułowania „polskie obozy”. Ustawa trafi do dalszego procedowania w Senacie.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Morawiecki i Netanjahu mieli zgodzić się na dialog między oboma krajami, którego efektem ma zostać wypracowanie kompromisu satysfakcjonującego Polskę i Izrael.

Na twitterowym profilu premiera Izraela po rozmowie napisano: Benjamin Netanjahu rozmawiał dziś wieczorem przez telefon z premierem RP Matuszem Morawickim. W kwestii prawodawstwa obaj zgodzili się na otwarcie bezpośredniego dialogu między zespołami obu krajów, aby spróbować osiągnąć porozumienie.

Informację o rozmowie potwierdziła również na Twitterze rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Stwierdziła ona, że Premier Morawiecki rozmawiał dziś z Premierem Benjaminem Netanjahu na temat bieżących stosunków polsko-izraelskich oraz uwarunkowań historycznych. Ustalono, że będzie prowadzony dialog między zespołami obu krajów. Dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu.

Wcześniej rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek oświadczyła, że zmian w ustawie o IPN już nie będzie. Napisała ona na Twitterze: Nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie o IPN. Mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Kresy.pl / twitter.com

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Dopiero co przed dwoma godzinami napisałem ,że byc może Morawiecki ugnie sie przed rządaniami żydów z Izraela i zmieni ustawe albo wycofa w całości. Wystarczył jeden telefon od Nataniajhu a nasz złoty chłopiec zmiekł ,co było widac po zmieszaniu po wystąpieniu ambasador Azari . Miało byc leepiej a wyjdzie jak zwykle. Czyli Zyd , Niemiec i Ukrainiec cały a my jak zwykle dostaniemy po karku. Szalom