W niedzielę doszło do nieplanowanej rozmowy telefonicznej pomiędzy szefami rządów Polski i Izraela ws. nowelizacji ustawy o IPN.

Rozmowa jest efektem napięcia, jakie wywołała nowelizacja ustawy o IPN wprowadzającej karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za użycie kłamliwego sformułowania „polskie obozy”. Ustawa trafi do dalszego procedowania w Senacie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7342.32 PLN    (33.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Morawiecki i Netanjahu mieli zgodzić się na dialog między oboma krajami, którego efektem ma zostać wypracowanie kompromisu satysfakcjonującego Polskę i Izrael.

Na twitterowym profilu premiera Izraela po rozmowie napisano: Benjamin Netanjahu rozmawiał dziś wieczorem przez telefon z premierem RP Matuszem Morawickim. W kwestii prawodawstwa obaj zgodzili się na otwarcie bezpośredniego dialogu między zespołami obu krajów, aby spróbować osiągnąć porozumienie.

Informację o rozmowie potwierdziła również na Twitterze rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Stwierdziła ona, że Premier Morawiecki rozmawiał dziś z Premierem Benjaminem Netanjahu na temat bieżących stosunków polsko-izraelskich oraz uwarunkowań historycznych. Ustalono, że będzie prowadzony dialog między zespołami obu krajów. Dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu.

Wcześniej rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek oświadczyła, że zmian w ustawie o IPN już nie będzie. Napisała ona na Twitterze: Nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie o IPN. Mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie.

Kresy.pl / twitter.com

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Dopiero co przed dwoma godzinami napisałem ,że byc może Morawiecki ugnie sie przed rządaniami żydów z Izraela i zmieni ustawe albo wycofa w całości. Wystarczył jeden telefon od Nataniajhu a nasz złoty chłopiec zmiekł ,co było widac po zmieszaniu po wystąpieniu ambasador Azari . Miało byc leepiej a wyjdzie jak zwykle. Czyli Zyd , Niemiec i Ukrainiec cały a my jak zwykle dostaniemy po karku. Szalom