W niedzielę doszło do nieplanowanej rozmowy telefonicznej pomiędzy szefami rządów Polski i Izraela ws. nowelizacji ustawy o IPN.

Rozmowa jest efektem napięcia, jakie wywołała nowelizacja ustawy o IPN wprowadzającej karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za użycie kłamliwego sformułowania „polskie obozy”. Ustawa trafi do dalszego procedowania w Senacie.

Morawiecki i Netanjahu mieli zgodzić się na dialog między oboma krajami, którego efektem ma zostać wypracowanie kompromisu satysfakcjonującego Polskę i Izrael.

Na twitterowym profilu premiera Izraela po rozmowie napisano: Benjamin Netanjahu rozmawiał dziś wieczorem przez telefon z premierem RP Matuszem Morawickim. W kwestii prawodawstwa obaj zgodzili się na otwarcie bezpośredniego dialogu między zespołami obu krajów, aby spróbować osiągnąć porozumienie.

Informację o rozmowie potwierdziła również na Twitterze rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Stwierdziła ona, że Premier Morawiecki rozmawiał dziś z Premierem Benjaminem Netanjahu na temat bieżących stosunków polsko-izraelskich oraz uwarunkowań historycznych. Ustalono, że będzie prowadzony dialog między zespołami obu krajów. Dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu.

Wcześniej rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek oświadczyła, że zmian w ustawie o IPN już nie będzie. Napisała ona na Twitterze: Nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie o IPN. Mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / twitter.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Dopiero co przed dwoma godzinami napisałem ,że byc może Morawiecki ugnie sie przed rządaniami żydów z Izraela i zmieni ustawe albo wycofa w całości. Wystarczył jeden telefon od Nataniajhu a nasz złoty chłopiec zmiekł ,co było widac po zmieszaniu po wystąpieniu ambasador Azari . Miało byc leepiej a wyjdzie jak zwykle. Czyli Zyd , Niemiec i Ukrainiec cały a my jak zwykle dostaniemy po karku. Szalom