Beata Mazurek, rzeczniczka prasowa Prawa i Sprawiedliwości oświadczyła, że ustawa o IPN nie zmieni się podczas prac w Senacie.

Wcześniej w niedzielę o nowej ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadzającej penalizację za użycie kłamliwego sformułowania „polskie obozy” wypowiedział się prezes IPN Jarosław Szarek. Stwierdził on, że ustawa jest potrzebna, ale pamiętajmy, że może zostać jeszcze zmieniona w Senacie. Szef IPN podkreślił swoje zaniepokojenie spowodowane stanowiskiem Izraela wobec nowej ustawy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Dużo ostrzejsze stanowisko na Twitterze zaprezentowała również w niedzielę rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Stwierdziła ona: Nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie o IPN. Mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie.

Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat zwraca uwagę na funkcjonujące w obiegu publicznym fałszywe słowa o „polskich obozach śmierci” czy o „polskich obozach koncentracyjnych”. Tego rodzaju sformułowania są niedopuszczalne i przyjęta przez Sejm nowelizacja wynikała z dotychczasowej bierności państwa polskiego w tej sprawie. Przez dziesięciolecia niedostatecznie reagowano na przypisywanie Polakom lub polskiemu państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Warto pamiętać, że naród polski był ofiarą tych zbrodni, a nie ich sprawcą – tłumaczył prezes IPN Jarosław Szarek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowa polska ustawa o IPN wywołała gwałtowną reakcję Izraela. Najpierw szef jednej z opozycyjnych partii Jair Lapid stwierdził, że „były polskiego obozy zagłady”. Następnie głos zabrał sam premier Izraela, Binjamin  Netanjahu, ukazując polską ustawę w kategoriach „negowania holocaustu”. Przedstawiciel Ambasady RP w Tel Awiwie został wezwany do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wywołała ona liczne komentarze w polskich i izraelskich mediach.

Kresy.pl / dziennik.pl / twitter.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      MJD9 :

      @Galamar Szanowny Panie, nie wiem dlaczego napisał Pan był beztrosko, że „zginęło w nich najwięcej Żydów” ? Czy z niewiedzy, czy ze złej woli, czy z chwilowego zaniku przytomności. Ale skoro udowodnione co najmniej dwadzieścia pięć milionów ofiar zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny i skoro wiadomo, że znaczna część tych ludzi zginęła w obozach – w samej Polsce było wiele tysięcy rozmaitych obozów koncentracyjnych – i wiadomo, że żydów w tym czasie na świecie w ogóle było wielokrotnie mniej, i wiadomo też, że jednak większość żydów przeżyła, no to jakim cudem mogło ich zginąć najwięcej? To jest problem logicznego myślenia, współcześni młodzi ludzie od niemowlęctwa przymusowo szczepieni szczepionkami zawierającymi toksyczny śmiertelnie trujący szajs mają poważne problemy z logicznym myśleniem i stąd wielu bezmyślnie powtarza jakiś zasłyszane historyczne konfabulacje i wielu z kolei beznamiętnie to powiela… Aby zrozumieć myślenie żydowskie trzeba zapoznać się z talmudem, jest w sieci nawet w języku polskim wraz z doskonale opracowanymi profesjonalnymi komentarzami. Niuans polega na tm, że talmud jako taki system wartości robi kolosalna krzywdę całej ludzkości a najwięcej samym żydom, co jest bardzo łatwo udowodnić matematycznie w dziale matematyki zwanym teorią gier… Dopóki tego nie zrozumieją i nie odrzucą talmudu raz na zawsze, to będą wiecznymi ofiarami losu. Jak nazwać niemieckie obozy koncentracyjne na polskich terenach okupowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej? Ano każdorazowo nazwać trzeba je: „niemieckimi obozami koncentracyjnymi na polskich terenach okupowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej”. Proste prawda? Trzeba włączyć logiczne myślenie i od razu wszystko jest proste.