Środowiska kresowe z województwa lubuskiego mają zamiar wznieść w Zielonej Górze pomnik upamiętniający ofiary mordów na polskich Kresach w czasie II wojny światowej i krótko po niej. W tym celu w Zielonej Górze odbyło się spotkanie inicjujące działalność społecznego komitetu budowy pomnika. – napisała w sobotę Gazeta Lubuska.

Inicjatorem budowy pomnika jest Grzegorz Widenka, prezes lubuskiego oddziału Polska Press. Jego zdaniem pomnik w Zielonej Górze jest potrzebny, ponieważ w województwie lubuskim nie ma miejsca, „które oddawałoby ducha tamtej tragedii”, przy którym mogliby spotykać się Kresowianie.

Członkom komitetu zależy, by pomnik stanął w przestrzeni publicznej Zielonej Góry, a nie np. na cmentarzu, co da mu dużą siłę oddziaływania. Pomnik ma przypominać o tragedii Kresów, szczególnie najmłodszym, którzy mają najmniejszą wiedzę o tamtych wydarzeniach. Władze miasta, które na spotkaniu komitetu reprezentował doradca prezydenta Zielonej Góry Zygmunt Stabrowski, obiecały znalezienie godnej lokalizacji pomnika. Pomoc, także tą wymierną, zaoferował szef oddziału IPN w Poznaniu Rafał Reczek.

Przewodniczącą społecznego komitetu została jednogłośnie wybrana Małgorzata Gośniowska-Kola, szefowa stowarzyszenia Huta Pieniacka, która jest także radną sejmiku i doradcą wojewody lubuskiego.

„O tym co wydarzyło się w latach 40. minionego wieku na Kresach, a przede wszystkim na Wołyniu, głośno mówimy od niedawna i zazwyczaj w duchu politycznej poprawności. Tymczasem my powinniśmy domagać się prawdy i oddawać hołd pomordowanym. Winni jesteśmy Im pamięć.” – powiedziała Gazecie Lubuskiej przewodnicząca komitetu.

PRZECZYTAJ: Stowarzyszenie Huta Pieniacka i teatr ze Lwowa wśród laureatów nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Dodajmy, że w podzielonogórskiej Łężycy (administracyjnie leżącej w granicach miasta) znajduje się Pomnik Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich wzniesiony m.in. dzięki wysiłkom działacza kresowego i wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Leszka Jazownika. Pomnik stoi na terenie przykościelnym. Prof. Jazownik wziął udział w pierwszym posiedzeniu komitetu budowy pomnika w Zielonej Górze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szczecin: uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar ukraińskich nacjonalistów [+FOTO]

Kresy.pl / Gazeta Lubuska

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz