Były premier Katalonii Carles Puigdemont, przebywający obecnie na uchodźstwie w Belgii, będzie startować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. – podaje agencja Reutera.

O zamiarze wystawienia Puigdemonta w wyborach do Europarlamentu poinformowała w niedzielę jego macierzysta partia Junts per Catalunya (JxCat). Sam były szef rządu Katalonii napisał na Twitterze: “Nadszedł czas, by zrobić kolejny krok naprzód dla umiędzynarodowienia prawa Katalonii do samostanowienia: od serca Europy po cały świat”.

Jak pisze Reuters, nie jest jasne, czy w razie wybrania na europosła Puigdemont będzie mógł objąć mandat. Według hiszpańskich mediów prawo wyborcze w Hiszpanii wymaga, by osobiście stawił się w hiszpańskiej centralnej komisji wyborczej na zaprzysiężenie. Jeśli tego nie zrobi w określonym czasie, nie będzie mógł objąć mandatu. Tymczasem ściganemu w Hiszpanii listem gończym Puigdemontowi grozi natychmiastowe aresztowanie po przekroczeniu granicy kraju.

Puigdemont już raz ubiegał się o stanowisko przebywając w Belgii – w grudniu 2017 roku startował w przedterminowych wyborach lokalnych w Katalonii i został przez parlamentarną większość ponownie zaproponowany na premiera prowincji. Hiszpania sądownie pozbawiła go jednak możliwości objęcia tego urzędu.

W wyborach do Europarlamentu będzie startował też inny kataloński polityk, przywódca partii ERC Oriol Junqueras, który jest jednym z 12 katalońskich polityków sądzonych za próbę secesji w 2017 roku. Jeśli zostanie wybrany, jego zaprzysiężenie również będzie stało pod znakiem zapytania.

Puigdemont był szefem rządu Katalonii, który we wrześniu 2017 r. zorganizował w regionie referendum niepodległościowe, mimo, że władze Hiszpanii uznały je za nielegalne. Na podstawie jego wyników 27 października 2017 r. Puigdemont ogłosił Katalonię niepodległą republiką. Senat Hiszpanii zareagował na to zawieszeniem autonomii regionu, a premier Hiszpanii Mariano Rajoy odwołał jego rząd i najwyższych urzędników. Ratując się przed aresztowaniem Puigdemont wraz z grupą współpracowników wyjechał do Belgii. W ubiegłym roku na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wystawionego przez hiszpańskie władze Puigdemont został aresztowany w Niemczech, lecz niemiecki sąd dopuścił wydanie go Hiszpanii tylko w związku z lżejszymi zarzutami o sprzeniewierzenie środków publicznych (czym w opinii hiszpańskich władz było wydanie funduszy publicznych na organizację referendum). Nie mogąc sądzić Puigdemonta za próbę rebelii, Hiszpania wycofała europejski list gończy za Puigdemontem, przez co wyszedł on na wolność.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply