W niedzielę na stronie internetowej CDU ukazał się artykuł programowy szefowej tej partii Annegret Kramp-Karrenbauer, który jest odpowiedzią na propozycje reformy Unii Europejskiej wysunięte przez Emmanuela Macrona.

Następczyni Angeli Merkel na wstępie zgodziła się z Macronem, że w obliczu problemów UE “należy niezwłocznie zacząć działać”, aby w przyszłości móc “aktywnie współuczestniczyć w kształtowaniu ładu globalnego” i rozwijać “europejski styl życia”, co dla Annegret Kramp-Karrenbauer oznacza przedstawicielską demokrację partyjną, parlamentaryzm, praworządność, wolność jednostki i społeczną gospodarkę rynkową. Jej zdaniem wówczas Europa stanie się silniejsza, co będzie odpowiedzią dla rosyjskiego rządu, “który najwyraźniej chce czerpać swoją siłę z destabilizacji i osłabienia sąsiadów”.

W swoim artykule Kramp-Karrenbauer przedstawiła UE jako obszar sukcesu gospodarczego i pokoju ale jej problemem jest “brak zrozumienia Unii” przez jej obywateli, którzy nie wiedzą, w którym kierunku UE zmierza. Poczucie to wynika jej zdaniem m.in. z trudności w podejmowaniu wspólnych kluczowych decyzji przez UE czy braku “zdolności do działania w rozwiązywaniu problemów, związanych z migracją, zmianami klimatycznymi, terroryzmem i konfliktami międzynarodowymi”. Kramp-Karrenbauer uważa, że w nadchodzących wyborach do Europarlamentu chodzi właśnie o zaproponowanie, jak Unia ma “skutecznie podejmować działania w najważniejszych sprawach”.

PRZECZYTAJ: Macron wzywa do rewizji traktatów ustanawiających Unię Europejską

W kwestii polityki gospodarczej i socjalnej Kramp-Karrenbauer wypowiedziała się przeciw jednolitej polityce europejskiej. “Europejski centralizm, europejski etatyzm, uwspólnotowienie długów, europeizacja systemów socjalnych i płacy minimalnej byłyby niewłaściwym drogą.” – pisała. W jej opinii należy stworzyć wspólny rynek wewnętrzny dla banków i dążyć do wyrównywania poziomu warunków życia w państwach członkowskich i między nimi. Opowiedziała się też za zwalczaniem unikania podatków przez wielkie koncerny.

Szefowa CDU dużo uwagi poświęciła kwestiom ochrony klimatu w ten sposób, by “utrzymać poziom zatrudnienia i warunki gospodarcze oraz stworzyć nowe możliwości rozwoju”. Kramp-Karrenbauer uważa, że UE powinna określić, jakich technologii chce użyć dla ochrony klimatu. “Wspólne badania, rozwój i technologia powinny być finansowane z budżetu UE na innowacje i opatrzone etykietą +Future made in Europe+.” – napisała. Opowiedziała się za ogólnoeuropejskim porozumieniem ws. ochrony klimatu zawiązanym przez przedstawicieli przedsiębiorstw, pracowników i organizacje społeczne.

Dotychczasowe podejście UE do kwestii migracji i uchodźców Kramp-Karrenbauer określiła jako niemożliwe do wdrożenia. “Musimy zatem w przyszłości zreorganizować wspólną politykę migracyjną UE zgodnie z zasadą naczyń połączonych. Każde państwo członkowskie musi wnieść swój własny wkład w zwalczanie przyczyn migracji, ochronę granic i przyjmowanie imigrantów. Ale im więcej zrobi to w jednym obszarze, tym mniejszy może być jego wkład w pozostałych.” – stwierdziła. Zaproponowała uszczelnienie granic zewnętrznych UE, stworzenie elektronicznego rejestru wjazdów i wyjazdów ze strefy Schengen i użycie Frontexu w przypadku, gdy “zewnętrzne granice Unii nie mogą lub nie powinny być chronione wyłącznie środkami krajowymi”.

Niemiecka polityk wezwała, by “podejść z szacunkiem” do obywateli krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które weszły do UE lub do niej aspirują. Przestrzegła jednak, że “nienaruszalność wartości” europejskich nie może być przy tym kwestionowana. Odniosła się także do obaw społeczeństw, które w wyniku migracji, szczególnie ludności islamskiej, stały się “bardziej heterogeniczne”. Zasugerowała zastanowienie się, czy Europa może “dać impuls” dla powstania bardziej liberalnej i oświeconej formy islamu. W tym celu zaproponowała kształcenie w tym duchu na europejskich uniwersytetach… własnych imamów.

Kramp-Karrenbauer zaproponowała stworzenie nowej perspektywy współpracy “z Afryką i dla Afryki”. “Może to oznaczać, że otwarcie naszego rynku na afrykańskie produkty rolne oraz likwidacja naszych obszernych regulacji i dotacji w tym obszarze, przestanie być tabu.” – napisała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem szefowej CDU Unia Europejska musi “koniecznie poprawić swoją zdolność do działania w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa”. Kramp-Karrenbauer nie przedstawiła jednak konkretnych propozycji, w jaki sposób to osiągnąć. Jako przykład podała budowę przez Francję i Niemcy europejskiego samolotu bojowego, a w kolejnym kroku mógłby to być “symboliczny projekt budowy wspólnego europejskiego lotniskowca”.

Kramp-Karrenbauer uznała, że europejskie państwa narodowe są w stanie działać skuteczniej niż europejskie superpaństwo. “Nowa Europa nie może powstać bez państw narodowych: to one wnoszą legitymację demokratyczną i identyfikację. To państwa członkowskie formułują i łączą własne interesy na szczeblu europejskim, co Europejczykom nadaje właśnie ich międzynarodowej wagi. Europa musi skupić się na pomocniczości i indywidualnej odpowiedzialności państw narodowych, a jednocześnie być w stanie działać we wspólnym interesie. Nasza Europa powinna opierać się zatem na dwóch równych filarach: metodzie międzyrządowej i metodzie wspólnotowej.” – napisała.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk popiera propozycje Macrona ws. „odrodzenia” UE. „Renesans Europy musi zacząć się teraz”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / cdu.de

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply