Tusk popiera propozycje Macrona ws. „odrodzenia” UE. „Renesans Europy musi zacząć się teraz”

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poparł postulaty prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w tekście opublikowanym na łamach europejskiej prasy wzywał do „odrodzenia” UE i rewizji traktatów ustanawiających Unię. Propozycje Macrona spotkały się też z aprobatą szefa euro-liberałów, Guy Verhofstadta.

Jak informowaliśmy, Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał artykuł, zamieszczony w czołowych dziennikach w państwach europejskich, w którym wzywa do „odrodzenia” Europy. Macron, który dał się już poznać jako zwolennik federalizacji Unii Europejskiej, domaga się nowego traktatu ustalającego jej zasady funkcjonowania. Miałby on dotyczyć obronności i określić zobowiązania państw UE w relacjach względem NATO. Do dziedziny bezpieczeństwa Macron zaliczył też kontrolę mediów w celu zapobiegania manipulacjom, jakie według francuskiego polityka wpływają na wybory w państwach europejskich. Macron wypowiedział się ostro przeciwko nacjonalizmowi, który nazwał „projektem negacji”. W swoim tekście przedstawił też propozycje reform unijnej strategii gospodarczej, w obliczu konkurencji ze strony Chin i USA problemów środowiska oraz wzmocnienia praw socjalnych. Zdaniem Macrona, majowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości Europy. Jak napisał, „Nigdy od czasów II wojny światowej Europa nie była tak bardzo potrzebna. A jednocześnie Europa nigdy nie była tak bardzo zagrożona”. Postuluje w tym kontekście utworzenie europejskiej agencji, której zadaniem byłaby ochrona demokracji przed wyborczymi manipulacjami.

We wtorek do tekstu Macrona odniósł się szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

„Zgadzam się z Emmanuelem Macronem. Nie pozwólmy zewnętrznym, antyeuropejskim siłom wpływać na nasze wybory i decydować o kluczowych priorytetach i nowym przywództwie w UE” – oświadczył były polski premier.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj: Tusk przestrzega przed „zwątpieniem w sens integracji całej Europy”

Tusk zaznaczył też, że „wszyscy, którzy troszczą się o UE powinni współpracować podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego i po ich zakończeniu”

„Renesans Europy musi zacząć się teraz” – podkreślił na zakończenie szef RE.

Przeczytaj: Tusk stawia na antyamerykańską kartę, a przeciwników UE uznaje za zagrożenie dla niepodległości Polski

Czytaj także: Tusk: politycznie zjednoczona Europa to dla Polski „być albo nie być”

Propozycje Macrona spotkały się też z aprobatą szefa euro-liberałów, Guy Verhofstadta. Zaznaczył, że „jak każdy proeuropejski polityk” niepokoi się „populizmem i nacjonalizmem”, dodając, że „z tymi siłami można i da się walczyć”. Uznał też, że wizja Macrona sprzyja wzmocnieniu UE kosztem tworzących ją państw narodowych:

„Unia w wizji Macrona to Europa, która stoi samodzielnie na swych nogach w świecie mocarstw, w którym europejskie państwa narodowe nie dałyby rady samodzielnie chronić swych interesów i modelu życia”.

twitter.com / wpolityce.pl/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz